Trápí vás akné? Poradíme jak jej vyléčit!

Akné (latinsky acne vulgaris) je chronické kožní onemocnění. V průběhu života postihne akné téměř každého člověka. Nejčastěji postihuje mladistvé v pubertálním věku. Není však žádnou výjimkou, že se s akné setkávají i lidé v dospělosti. Většinou problémy s akné mizí kolem 23. roku života, někdy však příznaky přetrvávají až do vyššího věku.

Nejčastěji se akné vyskytuje na obličeji, ramenou, na hrudi a na zádech, tedy na místech, kde je nejvíce mazových žláz. Zpozorovat ho lze ve třech nejčastějších formách:

• akné komedonové (ve formě bílých a černých teček na kůži – tzv. komedomy)

• akné papulo-pustolozní (ve formě skupinky červených pupínků)

• akné konglobované (ve formě hnisajících bolestivých kožních uzlů a abscesů)

Výskyt akné se může objevit u žen v období menstruace nebo těhotenství v důsledku kolísání hladiny hormonů v těle. Akné však může vzniknout teprve až v dospělosti. Většinou se tak děje u žen, často kolem 30. roku života. Léčba akné v dospělosti bývá komplikovanější, neboť příčina jeho vzniku vězí v hlubší vrstvě kůže.

Příznaky akné 

Mezi příznaky akné patří černé a bílé tečky, pupínky, skvrny a zarudnuté abscesy vyskytující se na kůži. U závažnějších forem akné se vyskytují nežádoucí ošklivé jizvy. Odstranění těchto jizev nebývá lehké. Většinou se využívá laseru nebo chemického peelingu pod dohledem zkušeného lékaře.

Příčiny akné 

Příčinou vzniku akné je ucpání a následné zanícení a vznik zánětu vývodů mazových žláz v kůži. K ucpávání tzv. pórů dochází v důsledku nárůstu produkce mužských hormonů, který nastává především v období puberty, a to u mužů i u žen. Zároveň dochází k nárůstu bakterií a kvasinek, které přispívají ke vzniku zánětu. Na ucpaném vývodu mazové žlázy vznikne rohovinová zátka, tzv. komedo, které znemožňuje odcházení mazu z kůže. Právě za pomoci bakterií a kvasinek vzniká nežádoucí zánět. Zánět může někdy poničit celou mazovou žlázu a vyvolat tak na postiženém místě nežádoucí jizvu.

Vznik akné zapříčiňuje mnoho faktorů. Dědičnost, špatný životní styl, dlouhodobé vystavení stresu, špatné životní prostředí, hormonální aktivita, podráždění kůže, ale také užívání anabolických steroidů, barbiturátů a dalších látek.

Prevence akné

Vznik akné lze v mnohém ovlivnit životosprávou. Strava má totiž velký vliv na stav kůže. Akné může vyvolat nebo zhoršit například:

• kofein

• alkohol

• kořeněná jídla

• sladkosti

• bílé pečivo

• červené maso a uzenin

• kouření

Příznivě naopak působí ovoce, zelenina, acidofilní nebo kefírové mléko a dostatečný pitný režim. K prevenci proti akné by mělo samozřejmě patřit důkladné vyčištění pleti před spaním. Především ženy by měly dbát na důsledné odlíčení pokožky a její následnou hydrataci.

Léčba 

Akné lze pomocí přípravků léčit doma. Je však potřeba počítat s tím, že první výsledky se objeví až za několik týdnů. Léčba akné spočívá především v zabránění rozšíření projevů na další místa po těle. Správnou hygienou, používáním léčebných přípravků a dodržováním správné životosprávy lze ve většině případů akné zdárně vyléčit.

Závažnější formy akné je potřeba konzultovat s dermatologem. Někdy bývají předepisována antibiotika, která dokážou zahubit bakterie a kvasinky a utlumit tak probíhající zánět. Na výskyt akné má dobrý vliv také antikoncepce, která celkově zlepšuje stav pleti, neboť potlačuje vznik kožního mazu.

Komplikace 

Komplikacemi akné mohou být kromě fyzických projevů také psychické následky, např. snížené sebevědomí, deprese, stranění se kolektivu a další.

Filed in: Akné
© 2012- Doktornet.cz :::