Brnění rukou od nervů (nervová porucha)

Za brněním rukou může být buď jen obyčejné přetížení rukou, ale taky příznak některé z velmi vážných nemocí. Není teda dobré, pokud se jakékoliv příznaky, že něco není v pořádku jen tak přecházejí. Nadměrný tlak je asi nejčastější příčinou brnění rukou, ale taky to může být prvotní znak přicházející cukrovky. Průvodní jevy onemocnění tedy jsou opravdu důležitým znakem, o který by se lidé měli zajímat.

Jak již bylo napsáno, stlačení nervů je jedním z nejčastějších příčin, kdy pacientovi brní ruce. K tomuto stavu dochází převážně v noci, v době spánku. Kvalita spánku samozřejmě ovlivňuje i naše zdraví, proto je dobré se nebát investovat do postele nebo ložního prádla. Tlak na nervy se obecně vyskytuje v místech, kde se v těsné blízkosti střetává kůže, kost a nervy. Naproti tomu pociťuje-li člověk brnění v nohou, je to způsobeno strnulým dlouhým stavem, kdy člověk nemůže nohy přesunout do jiné polohy. Nohy jsou strnulé a tak dochází k častému brnění.

Vypozorujete-li na sobě brnění rukou, je nutné vyhledat specialistu. Pokud Váš problém je způsoben tlakem na nervy, máte napůl vyhráno. Jedná se o lepší variantu. S nepříjemnými pocity brnění se mnohdy lidé probouzení. Je dobré zkusit ruce rozhýbat sérií cviků, aby brnění ustoupilo. Většinou se tak úspěšně stane.

Opakují-li se obtíže častěji, než by bylo obvyklé, znamená to, že je něco jiného v nepořádku a že se nejedná jen o nějaké „přeležení“. Docházelo by k dlouhodobému tlaku v oblasti zápěstních nervů, mohlo by to vést k celkovému omezení fyzických aktivit našeho těla. Může to být způsobeno jednostrannou činností, při které je namáháno zápěstí. To může vést k jeho poškození. Ruce mohou být při jistých činnostech nebo výkonu povolání vystavovány opakované nadměrné zátěži.

V počátcích si mnozí pacienti ani neuvědomí, že brnění vůbec mají. Jeho nástup je totiž velmi pozvolný a spousta lidí tomu nevěnuje větší pozornost. To je ale chyba, protože stejně, jak nemoc dlouze přichází, tak stejně dlouze odchází. Jakmile už je brnění ve vážném stavu, dost těžko se to napravuje. Může to dojít až do takového stádia, že je nutný zásah chirurga. Operativním způsobem se uvolní kanálky, které byly stlačeny. Kanálky se začínají pomalu zužovat. Je to důsledek růstu vaziva, což je přirozená reakce těla na stálý jednostranně zaměřený pohyb. Zákrok se provádí ambulantně, pouze se znecitliví oblast, ve které je zákrok prováděn.

Během rekonvalescence jsou podávány speciální léčebné přípravky, je možné využít i doplňků stravy. Velkými pomocníky jsou fixační pomůcky, jako jsou dlahy, či ortézy, které postižené zápěstí drží pevně. Medikamenty, a ani speciální pomůcky v mnoha případech jsou bezvýsledné a pacientovi nezbývá než podstoupit onen zmiňovaný chirurgický zákrok. Ani lékaři nejsou všemocní a tedy ani chirurgický zákrok není stoprocentní jistotou úspěšného vyléčení této poruchy. Jedná se sice o okamžité odstranění brnění, ale v mohou se vyskytnou komplikace v podobě opětovného objevení tlaku v zápěstí a tím i obnovení brnění.

Filed in: Brnění rukou
© 2012-2020 Doktornet.cz :::