Brnění rukou při cukrovce

Cukrovka, je nemoc, která si sebou nese řadu komplikací na lidském těle, jako je postižení očí nebo ledvin. Diabetická neuropatie, neboli poškození nervů je dalším negativním stavem, doprovázející cukrovku. Bohužel se mu neklade taková pozornost, jako komplikacím, které byly popsány prvotně. Nemoc se teda může projevit jako zákeřný protivník. Své oběti si nevybírá. Je nutné podotknout, že právě poškození nervů se přímo dotýká všech částí těla. Souvisí s tím i nepříjemné brnění rukou. Tato porucha má hned několik příčin.

Vyšší hladina cukru je prvotním příznakem onemocnění cukrovkou. Lidské tělo není na tento stav zvyklý a začne proti tomu reagovat. Vytáhne všechny možné své zbraně. Tento zásah do lidského metabolismu není obvyklý a tělo začne reagovat například kornatěním tepen, zhoršení průchodnosti cév. Zde dochází k riziku, že se tepny mohou ucpat úplně. Se změnou hladiny cukru v těle souvisí taky funkce ledvin, ale také procesy v nervech. Nervy přestávají fungovat klasickým způsobem, jak je běžné. U osob postižených cukrovkou prvního typu se postižení nervů dostaví v polovině případů, a u druhého typu kolem dvaceti až čtyřiceti procent.

Toto zjištění ohledně nervů je velmi důležité v souvislosti s brněním rukou. Nervy totiž prochází i místy, která jsou zúžená. Jsou to místa například v zápěstí rukou. Tyto nervy pak směřují dále do jednotlivých prstů. Jednotlivé nervy, které jsou postižené, mohou vést k brnění v rukou. Tento nešvar se projevuje především během noci, což vede k přerušovanému spánku, protože třes lidi budí. Oni se jej snaží nějak omezit, například rozhýbáním.

Ruce, které brní během onemocnění cukrovkou, ale nemusí mít jen jediný důvod. Ten, který byl popsán výše je jen jeden z možných důvodů, proč brněn vzniká. Problémy s nervy nemusí vznikat jen v oblasti zápěstí, ale například v loktech. V tomto případě se jedná o tzv. syndrom kubitálního sulku. Pokud je člověk postižen právě tímto, nastává brnění v rukou na malíkové straně. S tímto souvisí další problém, který se může objevit, a to je chabnutí svalů v rukou. Díky tomu mohou nastat výrazné problémy s hybností celých rukou. Člověk přestává být schopen provádět některé činnosti, případně povolání. Dříve hbité prsty se nyní stávají téměř nemožnými. Kapesní zloději by museli skončit se svým povoláním.

Potíže s brněním rukou se objevují pozvolna a v první chvíli tomu nemusí pacient dávat větší pozornost. Tyto poruchy je možné objevit teda až dlouhou dobu po propuknutí cukrovky. Na druhé straně jsou i případy, kdy si pacienti právě pomocí brnění rukou uvědomí, že se s jejich tělem děje něco, clení normální. Na vině by mohla být chřipka. Vyšetření hladiny cukru je prvotní, objeví-li se zdravý člověk, který má třes v rukou.

Potvrdí-li se prvotní domněnky, týkající se brnění rukou, je nutné ihned započít léčbu. Je potřeba pravidelná konzumace léků, ale taky přípravky na rozšíření cév. Dále je nutné užívat přípravky na látkovou výměnu jednotlivých nervů. Nepostradatelnou součástí léčby jsou vitamíny, zvláště ty B a E.

Filed in: Brnění rukou
© 2012-2020 Doktornet.cz :::