Jak správně jíst při Crohnově nemoci

Crohnova nemoc se řadí mezi vážnější zánětlivá onemocnění. Postihuje oblast tenkého střeva. Kromě klasické léčby pomocí medikamentů a endoskopické léčby je nutná i zásadní úprava stravovacích návyků a jídelníčku. Samozřejmě je nutné dodržovat předepsaná pravidla, ale není důvod k panice. Pacient i jeho okolí si velmi rychle zvyknou na změnu, která je čeká. Nakonec se s jídelníčkem a postupy ve vaření sžijí natolik, že se to pro ně stane banalit a každodenní běžná součást.

Nelze určit přesný jídelní lístek nebo postup stravování, který by byl platný pro všechny postižené touto nemocí. Jedná se o individuální plán pro každé pacienta zvlášť. Návštěva lékaře, případně dietologa, který pomůže se sestavením jídelním. Specialista doporučí skladbu potravin, které by se měl pacient držet.

Skladba jídelníčku by měla být samozřejmě pestrá. Důraz se klade především na dostatečné množství bílkovin, železa, vápníku nebo kyseliny listové. Pacient ještě nesmí zapomenout na dostatečnou konzumaci vitamínu B, C, které zajišťují účinnou obranu proti průjmům. Ty totiž velmi často doprovází toto onemocnění a jsou jeho nepříjemnou součástí.

Pacienti trpící Crohnovou nemocí by měli myslet na to, že je lepší se vyhýbat některým potravinám nebo látkám. Jednou z nich je právě vláknina a to především v době průjmů, stenózách. Vláknina totiž má spíše projímavý účinek, což by v době průjmů nebylo moc prospěšné. Na druhé straně, trpí-li pacient častými zácpami, je možné tuto vlákninu konzumovat.

Jak již bylo napsáno výše, jídelníček je nutné uzpůsobit každému pacientovi zvlášť. Nemělo by se zapomínat, že pacienti postiženi Crohnovou chorobou jsou často náchylní na mléčné produkty nebo špatně vstřebávají tuky. Na toto by se měl brát zřetel při sestavování jídelního plánu.

V době, kdy pacient trpí průjmy je nutný zvýšený přísun tekutin, aby se tělo nedehydratovalo, ale taky dostatečný přísun všech živočišných bílkovin. Chceme-li do jídelníčku zařadit potraviny se zvýšeným množstvím bílkovin, je nutné je předem správně upravit. Měly by být co nejvíce rozmělněny, proto je dobré je mixovat. Vhodné není ani čerstvé pečivo, ať už rohlíky nebo chleba.

Příprava samotných pokrmů si nevyžaduje nic speciálního. Nejvhodnější jsou vařená, případně dušená jídla. Snažíme se vyhýbat smažení na tuku. Pokud se rozhodneme pro pečení, tak jedině nasucho, případně podlít vodou, bujónem. Potřebujeme-li zahustit, tak zásadně moukou s vodou, či na sucho opraženou mohou. Nikdy ne tukem. Tuk je možné přidat až do hotového jídla, ale pouze v minimálním množství. Vyhýbejte se mléku, jak jen to jde. Takže sklenice mléka k večeři je téměř nemyslitelná.

Nejvhodnější jsou potraviny živočišného původu, samozřejmě lepší je bílé lehké maso, dietní párky, či drůbež. Ne příliš vhodná jsou játry a ryby. Ryby by se neměly podávat malým dětem do tří let věku vůbec. Pozor na tuky, které mohou být špatně stravitelné. Můžete teda sáhnout po másle, margarínech nebo rostlinných olejích. Milovníci vajec se můžou radost. Zde žádné omezení neplatí.

Překvapivě nevhodnou je čerstvá zelenina a ovoce, které by se na jídelníčku nemělo vůbec vyskytovat. Výše popsány způsoby přípravy jídel zahrnovaly i dušení. To je jediný způsob, jak je možné konzumovat zeleninu. Maximálně ještě v podobě dětských kašiček, či přesnídávek. Ovoce je možné požívat v podobě zavařených kompotů.

Všichni nemocní se chtě nechtě musí rozloučit s tučným jídlem, které je naprosto nevhodné a spíše škodlivé. Do této skupiny zakázaných potravin patří i uzené maso, slaniny, sádlo nebo třeba zabíjačkové dobroty. Podobně jsou na tom salámy, klobásky nebo maso v konzervách. S dobrotami typu brambůrky nebo oříšky, se bohužel taky musí rozloučit, neboť se jedná o silně přepalové jídlo, které pacient nesmí.

Při přípravě jídla je nutné nezapomínat na to, že některé druhy koření je lepší vynechat. Jsou to například ostré druhy papriky nebo chilli, dále česnek, křen nebo hořčice.

Polotovary a jídla ze sáčků jsou naprosto nevhodnou součástí jídelníčku, nejen pro nemocného člověka. Zásadou je čerstvost. Není dobré pacientovi s Crohnovou chorobou podávat jídlo, byť jen den staré.

Pitný režim je důležitý v každém případě, nejen v době průjmů. Dbejte na dostatek tekutin. Lepší jsou ale čaje (např. pu erh) nebo přírodní šťávy. Vynechat by se měly sycené vody.

Filed in: Crohnova nemoc
© 2012- Doktornet.cz :::