Příznaky Crohnovi nemoci

Crohnova nemoc je velmi nevyzpytatelná a nikdo vlastně nemůže předem určit, jaký průběh nemoc bude mít v tom onom konkrétním případě. Může mít rychlý, ale i pomalý průběh. Stejně tak je to i s příznaky. U každého postiženého se mohou lišit v závislosti na celkovém stavu a životním stylu. Zjistí-li člověk, že se s jeho tělem děje něco, co není obvyklé, si nemůže být jist, zda se opravdu jedná o Crohnovu nemoc.

Ve většině případů nemoc přichází velmi pomalu a i prvotní příznaky se objevují postupně. Primárním příznakem, který se objevuje ve většině případů, jsou dlouhodobější průjmy. Ty jsou doprovázeny bolestí v břiše, která může přecházet až v křeče. Bolest se projevuje v pravé části spodního břicha. Pacienta také tráví časté zvracení, zvýšená teplota a celková slabost organismu. Lze pozorovat i náhlý a neplánovaný úbytek na váze. V této fázi je důležité dbát na pitný režim, aby nedocházelo k dehydrataci organismu.

Během první fáze nemoci je možná její záměna se zánětem slepého střeva. Pokud se tak stane, lékaři konstatují jeho neobvyklý průběh. Objeví-li se přeci jen zánět ve střevě, dochází k nadměrnému nadýmání, ale i poruchám odchodu plynů z těla ven. Dále se objevují velmi nepříjemné bolesti břicha, které mohou připomínat koliku.

Bolest břicha, střevní záněty nebo celkové problémy s trávicím ústrojím. To jsou prvotní příznaky této nemoci. Ale ne jediné. V některých případech se objevují záněty kloubů na rukou nebo nohou, nebo v oblasti páteře, či pánve. V oblasti, kde se zánět vyskytne, se objeví otok. Jeho bolest brání člověku v běžném pohybu.

Na dolních končetinách, nebo pažích se mohou objevit tzv. ztluštěniny. Ty mají až sytě červené zbarvení a jsou bolestivé.

Trošku nečekanou oblastí lidského těla, která může být postižena, jsou oči. Tento příznak se vyskytuje pouze v omezeném množství případů. Nejedná se o nijak typický příznak. Dochází zde k zánětu duhovky nebo spojivek. Dalším méně typickým příznakem je zánět jater. V naprosto výjimečných případech dochází k poruchám žlučovodu. Zde dochází k porušování kanálků, kterých odchází žluč, a následují srůsty. Ty mohou mít za následek to, že žluč nebude odcházet v dostatečné míře. To způsobí problémy s trávením nebo riziko výskytu žloutenky. V neposlední řadě jsou zde problémy se srdcem, přesněji se může vyskytnout zánět osrdečníku, stejně tak pankreatu, či žilní trombózy.

Crohnova choroba je velmi zrádná nemoc. U každého člověka se projevuje trošku jinak a v jejích začátcích nemusí být včas objevena. Postihuje jak tenké tak tlusté střevo. Obvyklé příznaky se totiž nemusí hned objevit. Dokonce ani výše popsaný nejtypičtější příznak – průjmy, se u některých pacientů nemusí vůbec projevit. Pacienti, kteří mají zatím jen málo postižené tlusté střevo, se průjmy neobjevují. Tímto bychom chtěli varovat lidi, že by se neměli řídit jen podle průjmů, ale spíše podle charakteristické bolesti břicha, která se vyskytuje vždy, či neplánovanému úbytku na váze.

Zánět konečníku je taky charakteristickým příznakem. Spolu s tím se často vyskytují tzv. píštěle, což jsou kanálky, které mohou propojovat kličky střev nebo střeva s nějakým orgánem.

Objevíte-li na svém těle jakékoliv změny, které nejsou běžné, měli byste okamžitě vyhledat odbornou pomoc.

Filed in: Crohnova nemoc
© 2012- Doktornet.cz :::