Příznaky hemoroidů

Samotné slovo hemoroidy je odvozeno z řeckých slov haima, což označuje krev a slova rhein, která znamená tok. Tato nemoc je známá již z dob starověkého Řecka. V této době byla tato nemoc známá jako krvácení žil, neboli haimorrhoides flebes. Už podle názvu nemoci bylo všem jasné, co pacienta postihnutého touto nemocí přesně čeká.

Hemoroidy v dnešní podobě se mnoho neliší od těch původních. Jedná se o stolici doprovázenou krvácením v různých podobách. Krev se může vyskytovat buď v samotné stolici, nebo jen na toaletním papíru. V některých případech může docházet i k přímému krvácení z konečníku.

Přítomnost hemoroidů se pozná podle zabarvení krve, které je jasně červené. Krev, mající tmavě červenou barvu, může být následkem hemeroidů, ale větší pravděpodobnost je to, že se jedná o jinou nemoc. Stejně tak tomu je se sraženou nebo krví promíchanou se stolicí. Většinou se jedná o problémy týkající se střev. V každém případě je dobré vyhledat odborníka.

Problémy s hemeroidy se obvykle objevují po období vleklé zácpy nebo naopak při častých průjmech. Dalšími faktory, které ovlivňují jejich vznik, je celkový způsob života. Mohou se objevit při výrazné změně jídelníčku, při vysoké fyzické námaze, při sedavém způsobu zaměstnání, ale třeba taky při sportu. Jsou známy i případy, kdy se hemoroidy objevily bez jejich typických příznaků.

Mnoho lidí si myslí, že bolestivost v oblasti konečníku symbolizuje příchod hemoroidů. To vůbec není pravda. Nejedná se teda o charakteristický vnější příznak. Bolest v této oblasti by ale měla pacienta varovat, že se něco děje. Může se objevit v době, kdy vnitřní hemoroidy jsou zneprůchodněné, to se může stát tehdy, nahromadí-li se například sražená krev. Stejné příznaky může mít i trhlina v řitním otvoru. Nejhorším příznakem, kterého se všichni obávají, je vyhřeznutí hemoroidů skrz konečník. Průvodním jevem je hlen, který může být zabarven jak krví, tak i stolicí.

Dalším z charakteristických příznaků jsou výčnělky, které se mohou pacientovi objevit v oblasti řitního otvoru. Tomuto příznaku věnují lékaři asi největší pozornost, protože se jedná o velmi nepříjemný stav pro pacienta. Pacient je omezen ve svých obvyklých hygienických návycích. Oblast kolem řitního otvoru je velmi citlivá a pacient má nutkání se pořád škrabat.

Hemoroidy, ač jsou jejich příznaky pro člověka velmi nepříjemné a na nějakou dobu jej částečně ovlivňují, nemají v konečném důsledku žádné vážnější následky. V žádném případě to neznamená, že by se tato nemoc měla podceňovat. Je nutné ji věnovat stejnou pozornost, jako každé jiné. Všechny příznaky onemocnění, ať už krvácení nebo vředy, mohou člověku pořádně znepříjemnit běžný život. V žádném případě by člověk neměl otálet s návštěvou lékaře. V některých případech se totiž vůbec nemusí jednat o hemoroidy, ale třeba o nějaké vážnější onemocnění, které si žádá okamžitou léčbu, například střevní povahy.

Nakonec je dobré uvést, že moderní medicína dělí hemoroidy do čtyř skupin. Nejprve hemoroidy I. stupně, které charakterizuje tupá bolest. Uzly jsou zvětšeny nepatrně a nevystupují řitním otvorem. U případu II. stupně se uzly dostávají malinko na povrch, ale s odchodem stolice se zase vrací do těla. Objevuje se i pocit svědění a pálení v oblasti řitního otvoru. V případě hemoroidů III. a IV. stupně jsou vyhřezlé již trvale. Tyto dva poslední zmiňované stupně jsou už vážnějšího charakteru a může dojít k přeměně zánětu do podoby snětí.

Filed in: Hemoroidy
© 2012- Doktornet.cz :::