Jak se projevuje mononukleóza

V úplných začátcích onemocnění mononukleózou nemusí být jasné ani lékaři, že se vlastně jedná o tuto nemoc. Často bývá, díky svým příznakům, zaměňována s obyčejnou angínou nebo třeba chřipkou. První příznaky, které se objevují, je zvýšená teplota, celková únava organismu. Člověk může být tak slabý, že nezvládá běžné činnosti. Tyto příznaky mohou doplňovat i další, například bolesti v krku. Spolu s ním se musí pacienti připravit na zduření lymfatických krčních uzlin. Není divu, že je nemoc zaměňována za angínu. Rudé hrdlo, bílý povlak na jazyku. Typické příznaky angíny.

Výše byly popsány všechny hlavní příznaky mononukleózy. Celková únava organismu je velmi nebezpečná, a proto se ji věnuje velká pozornost ze strany lékařů. Únava neustoupí hned. Ani po vyléčení nemoci se ji člověk nemusí zbavit a přetrvává až několik měsíců. Člověk by měl svůj styl života tomuto omezení uzpůsobit.

Právě únava je ve většině případů úplně prvním příznakem, že se s člověkem děje něco neobvyklého. Hovoříme o době až několika měsíců před propuknutím nemoci. Intenzita únavy se dá těžko srovnávat. Někdy je možné ji malinko přirovnat k malátnosti, která doprovází chřipku. Někteří pacienti se slabší obranyschopností mohou tady tyto změny stavu špatně snášet. Může pro ně být obtížné a namáhavé třeba i ranní vstávání nebo základní hygienické potřeby.

Objeví-li se tak silná únava u člověka, je nutné zbystřit. Je jasné, že takto intenzivní projevy nemohou být následkem předešlé oslavy nebo fyzického vyčerpání. Situace bude mít dlouhodobější charakter. Odborníci se shodují na tom, že virus Epstein-Barrové, který způsobuje mononukleózu má souvislost s výraznou únavou organismu.

Teplota je dalším výrazným příznakem. V tomto případě ale stoupá během dne, a není snadné ji jen tak srazit. Během večera kulminuje. Horečky dosahují velmi vysokých hodnot, až kolem 40 °C. To spolu s únavou organismu není jednoduché zvládnout pro člověka. Pozoruje-li člověk právě tuto kombinaci příznaků, hovoříme o tzv. tyfloidní formě mononukleózy. Prvotní únava, tak i únava po skončení nemoci může trvat až několik měsíců. Jedná se teda o velmi zdlouhavý proces, během kterého si pacient musí uspořádat život tak, aby všechno zvládal. Jedinou útěchou pro člověka trpící touto formou je to, že během těchto fází oslabení nedochází k žádným dalším komplikacím.

Stejně jako u angíny, tak i mononukleózu doprovází bolesti v krku, spojené se zarudnutím a zduřením uzlin. Bolest je téměř identická s bolestí při angíně. To je hlavní důvod, proč se tyto nemoci ta často zaměňují. Pozorovatelným rozdílem mezi těmato dvěma nemocemi je zarudnutí horního patra tak typické právě pro mononukleózu. Právě podle tohoto znamení by mělo být ošetřujícímu lékaři jasné, o jakou nemoc se jedná.

Zduření lymfatických uzlin je viditelným příznakem i pro běžného laika. Zduření se objevuje jak u uzlin předních, tak i zadních. Což je velmi nápadné a nepřehlédnutelné. Ve většině případů spolu se zduřelými uzlinami nastupují i jiné typické příznaky. Ale není to ve všech případech. Ojediněle se objeví pouze zduření lymfatických uzlin a žádné jiné příznaky člověk nepozoruje.

Objeví-li se jakékoliv příznaky, je nutné co nejrychleji vyhledat ošetřujícího lékaře. Zduření uzlin se může vyskytnout jen na jedné straně těla. To je signál pro urychlené vyhledání příslušného lékaře, protože v tomto případě se nemusí jednat o mononukleózu, ale o mnohem vážnější onemocnění.

Filed in: Mononukleóza
© 2012-2722 Doktornet.cz :::