Příčiny mononukleózy

Za onemocněním, zvaném mononukleóza, stojí viry Epstein-Barrové. Jedná se tedy o virové onemocnění. Tyto viry patří mezi tzv. herpetické. Díky tady této příslušnosti je možné mononukleózu řadit do skupiny onemocnění podobných například pásovým oparům. Dokonce sebou si nesou i stejné důsledky. Člověk, který prodělal mononukleózu, se viru nezbaví. Ten přebývá v jeho těle dokonce až do konce života. Vir je sice po většinu času neaktivní, ale v těle člověka žije.

Nemusíte se obávat, že by ten, kdo prodělal mononukleózu byl nakažen až do konce života. Virus je neaktivní, jen v těle přebývá. Je ale možné, že čas od času se probudí k aktivitě a hostitel se může stát přenašečem nemoci, aniž by o tom sám věděl. Přenos je možný pomocí slin během líbání.

Pokud není imunitní systém člověka nijak omezen, nemusí s nákazy obávat. Je-li ale systém oslaben, je zde riziko opětovné nákazy. V ohrožení jsou také blízcí lidé nakažené osoby, především partneři, se kterými se dotyčný líbá. Tak se onemocnění vyvolává. Přenos nemoci není až tak krizový. Statistiky ukazují, že nemoc není až tak moc přenosná. Skutečně se nemocí nakazí asi každý dvacátý, který se setká s rizikovým člověkem nakaženým virem.

S virem Epstein-Barrové se během života setká téměř každý člověk. Proto se není nutné lekat, objeví-li se právě u Vás. A už vůbec není nutné se stydět za svůj styl života, většinou to s tím totiž nemá nic společného.

Mononukleóza se u většiny pacientů projeví v době, kdy člověk prochází nějakým stresovým životním obdobím, při vysokém fyzickém vypětí. Stejně tak na projev nemoci má vliv celkový stav imunitního systému. Malou výhodou nemoci je to, že většinu lidí poskytuje jen jednou za život. To znamená, že pokud nemoc se u pacienta již projevila, je dost velká pravděpodobnost, že se již podruhé nenakazí. Ale ani zde není stoprocentní jistota, jak se mnohdy uvádí. Nemoc by se mohla projevit znovu tehdy, byl by nějak vážně narušen imunitní systém člověka.

Nejčastější cestou přenosu mononukleózy je prostřednictvím slin během líbání. Právě kvůli této nejčastější cestě přenosu je nemoc často nazývána jako nemoc z líbání. Není možné si ale myslet, že se jedná o jedinou cestu přenosu. Kapénková infekce je dosti zákeřná. Jedná se totiž o přenos jak prostřednictvím kýchání nebo třeba kašlání, ale i při blízkém kontaktu s nakaženou osobou. Stejně tak se člověk může nakazit během pití z jedné skleničky, potáhnutí z cizí cigarety nebo při použití například kartáčku na zuby nakažené osoby. Proto je dobré si dobře tyto věci hlídat a nejlepší je se spoléhat na své hygienické potřeby a své nádobí. Bude-li člověk dodržovat základní hygienické návyky, není nutná žádná panika ani zvláštní opatření.

Cest přenosu je teda několik, ale podle statistických údajů líbání nad všemi suverénně vede. Počet nakažených právě prostřednictvím líbání je enormně vysoký. Lidé, kteří mají v sobě virus Epstein-Barrové, jsou nebezpeční pro ostatní. Oni totiž ani nemusí vědět, že v sobě virus mají, protože na sobě nepozorují žádné příznaky.

Filed in: Mononukleóza
© 2012- Doktornet.cz :::