Afty – o příčinách, příznacích a možnostech léčby

Výskyt aft signalizuje chronické onemocnění ústní dutiny. Jde o nejčastější onemocnění ústní sliznice. Projevuje se opakovaným výskytem bělavých mělkých vřídků s červeným okrajem, umístěných většinou na vnitřní straně tváří, jazyku, dásních nebo patře. Objevují se náhle a většinou během jednoho až tří týdnů opět zmizí. V průběhu onemocnění se střídá fáze klidu s akutním výsevem aft. Takový aft potom způsobuje řezání, pálení a bolest a může znepříjemnit příjem potravy a tekutin, ústní hygienu i artikulaci.

Příčiny vzniku

Vznik aft může zapříčinit stres, genetické dispozice, kořeněná jídla, rajčata, citrusy, papriky či slaná jídla. Na vině může být i virový původ. Může se také jednat o alergickou reakci na některé látky v potravě. Mohou také vzniknout jako následek poranění dutiny ústní, např. kousnutím nebo zubním kartáčkem nebo konzumací horkých jídel a nápojů. Afty mohou vznikat v důsledku přílišné aktivace imunitního systému proti mikroorganismům vyskytujících se v ústech. To se týká osob se sníženou imunitou. Ohrožené mohou být také osoby s nedostatkem železa nebo vitaminu skupiny B (především kyselina listová). Příčinou vzniku může být i užívání některých léků.

Afty se často vyskytují u těhotných žen. Ty totiž vyžadují vyšší příjem některých vitaminů, u jiných naopak hrozí předávkování. A právě nevhodné množství látek v těle těhotné ženy může způsobit vznik aft.

Příznaky

Onemocnění se objevuje ve třech formách:

• Aphthosis minor – jde o nejběžnější příznak, vřed má většinou kulatý tvar a nepřesahuje velikost 1 cm, k zahojení dochází v průběhu 10 až 14 dní, na postiženém místě nezůstává jizva

• Aphthosis major – vřed bývá oválný, větší a velmi bolestivý, k zahojení dochází až za několik týdnů, na postiženém místě zůstává jizva

• Aphthosis herpetiformis – vzniká větší množství drobných erozí o velikosti 1 až 2 mm, které mohou splývat

Typickým příznakem výskytu aft je pálení a bolest objevující se ještě před vytvořením aft.

Je třeba si uvědomit, že častý výskyt aft může být příznakem autoimunitního onemocnění, např. Crohnovy choroby, ulcerózní kolitidy nebo AIDS.

Léčba

Afty se léčí anestetiky, antiseptiky, antibiotiky, kortikoidy a prostředky podporující hojení. Vhodné je doplňovat vitamíny skupiny B a přípravky s obsahem železa a imunostimulátory. Pro zvýšení imunity se doporučuje užívání vitaminu C, který také pomáhá při hojení sliznice. Posílit imunitní systém pomůže také třapatka (echinacea). Hojení aft urychlí tablety lékořice. Výplachy ústní dutiny dezinfekčními prostředky zbavíte sliznici nadbytečného množství bakterií, které mohou tvorbu aft způsobovat.

Doporučuje se pití či kloktání bylinkových čajů jako je např. mateřídouška (má dezinfekční účinky) nebo heřmánek (má zklidňující účinky).

V případě opakovaného výskytu aft lze podstoupit laserovou operaci, při které se poškozená tkáň odstraní laserovým paprskem.

Návštěvu lékaře byste neměli odkládat v případě, že:

– Vám bolest zabraňuje jíst či pít

– je jejich výskyt objemnější než 4 afty

– máte horečku

– jejich léčba trvá déle než 4 týdny

– se jejich výskyt opakuje častěji než třikrát ročně

Prevence

Jako prevenci proti tvorbě aft lze doporučit:

– podporu imunitního systému

– správnou ústní hygienu

– užívání vitaminů skupiny B a C

– nepožívat dráždivá, kořeněná nebo kyselá jídla

– nepít kávu

– nekouřit

– omezit používání žvýkaček

– vhodná je naopak konzumace cibule, která obsahuje sloučeniny síry s antiseptickými vlastnostmi

Filed in: Nemoci
© 2012-6102 Doktornet.cz :::