Chudokrevnost

Správný název nemoci chudokrevnosti je anémie. Jedná se o nemoc, kdy v těle je nedostatek červených krvinek, ale také krevního barviva v krvi. Existuje několik důvodů vzniku této poruchy. Jedním z nich je nedostatečně vyvážená strava, ale může také jít o projevy vážné nemoci.

Jak se chudokrevnost projevuje?

Jediným způsobem, jak se dá nemoc objevit je pomocí rozboru krve. Ten, kdo trpí anémií to ovšem na sobě snadno pozná. Je podrážděný, často a snadno se rozčílí. Člověk ztrácí chuť do života, bývá velmi unavený. Má tendence nadávat na celý svět, uzavře se do sebe a často spí. Nejraděj nic nedělá-

Bohužel takoví lidé se ve společnosti vyskytují i běžně, aniž by nějakou nemocí trpěli, proto to není až tak stěžejní. Ale pokud byste měli podezření, že někdo ve vašem okolí má tyto příznaky, a dříve takový nebyl, neváhejte a ihned navštivte odborníka, který odběr krve provede.

Příčina chudokrevnosti

Jednou z možností je vážné zdravotní onemocnění. Ale s touto variantou teď nebude počítat a podíváme se na mnohem častější příčinu, a tou je nesprávně zvolení jídelníček. Jídelníček každého člověka by měl být dostatečně pestrý a vyvážený na všechny živiny. Nikdy nezapomínejte na zeleninu a ovoce, ale také maso nebo mléčné výrobky. Neméně důležitý je dostatečný přísun tekutin. Jídelníček by měl obsahovat od všeho trošku, aby tělo dostalo to, co potřebuje.

Nutné železo

Nesprávně zvolen jídelníček, ve kterém chybí potraviny obsahující železo, vede k chudokrevnosti. Velké množství železa obsahuje například maso, ale pozor, uzeniny ne, tmavé plody, jako jsou borůvky, ostružiny nebo švestky, dále taky zelená paprika, kapusta nebo brokolice. V přírodě existuje jednoduché pravidlo. Čím tmavší barvu plody mají, tím více železa obsahují.

Na zdraví s červeným vínem

A úplně nejlíp uděláte, když takové jídlo zapijete sklenkou červeného vína. To skvěle podporuje vstřebávání železa do těla. Pokud chcete znát ten zaručený recept proti chudokrevnosti tak si pište. Pořádný hovězí steak, ke kterému se podává modrý portugal a jako třešničku na dortu si dáte borůvkový koláč. No balada., kdo by odolal. Uspokojíte své chuťové buňky, ale také uděláte něco pro své zdraví.

Samozřejmě, že nic se nemá přehánět a konzumovat neustále potraviny bohaté na železo a ještě ve velké množství není dobré. Vše musí být dobře vyváženo, aby v těle nebyl nadbytek, ale ani nedostatek.

Pokud by v těle chybělo železo a nebylo ho možné dodat pomocí stravy, je zde možnost podávat železo v podobě tabletek, které koupíte v lékárně nebo v prodejně se zdravou výživou. Musíte ale dodržovat předepsané dávkování, protože nadbytek železa v těle by mu mohl naopak uškodit. Vše raději konzultujte s ošetřujícím lékařem.

S chudokrevností se častěji setkáváme u žen než u mužů. Je to dáno jednak pravidelnému úniku krve z těla ven během menstruačního období, ale také nedostatečným přísunem masa. Ženy často maso nejí. Podobně na tom jsou i pochopitelně vegetariáni a vegani. Ti sice masovou stravu nahrazují. Například cizrna obsahuje velké množství železa, ale ani takovéto množství nemusí tělu stačit. Proto je nejlepší jíst od každého něco a v přiměřených dávkách.

Filed in: Nemoci

Leave a Reply

Submit Comment

© 2012-6806 Doktornet.cz :::