Jak se zbavit otoků nohou

Dnešní uspěchaná doba a náročné zaměstnání způsobují velké zdravotní problémy. Jedním z nich je i otékání nohou. Dlouhé sezení v kanceláři nebo naopak dlouhé stání. Další příčinou může být nevhodně zvolená obuv, strava, podnebí, nemoc, ale také mnoho dalšího. Aby se otoky mohly odstranit, je nutné najít příčinu vzniku.

Jsou ale i období života, kdy nohy otékají mnohem častěji. Je to například jinak velmi šťastné období, a to těhotenství. Ale také v letních obdobích, kdy ukazatel teploměru ukazuje tropické teploty. Nohy v závislosti vysokých teplot otékají a deformují se v obuvi. Stejně tak mohou nohy otékat vlivem nějaké nemoci. Rozhodně je dobré navštívit odborníka, pokud jste zpozorovali nějaké potíže nebo si nejste jistí, proč vaše nohy otékají.  Odborník si jistě bude vědět rady, jak správně postupovat v takových to případech.

Jakmile se vyskytne otok, cévy se stlačí. Tím se nedostává dostatečné množství krve a kyslíku. Nohy se stávají chladnými, čímž je člověku zima. Ve výjimečných a extrémních případech může dojít dokonce až k ochrnutí nohou. Trpí-li člověk obezitou, či nadváhou, nohy otékají mnohem častěji. V takových to případech j nutné shodit pár kilo, aby nebylo tělo přetěžováno. Otok může doprovázet mravenčení, studené nohy a jiné podobné projevy, které jsou rozhodně nepříjemné.

Nic se nemá přehánět. Dlouhé sezení, naopak dlouhé stání. Všeho moc škodí. Polohy během dne by se měly střídat co nejčastěji, aby se tělo pěkně mohlo prokrvovat. Pokud máte zaměstnání, ve kterém je nutné sedět celý den, zkuste se protahovat, občas si udělejte malou pauzu nebo provádějte lehké cviky. Můžete také zvedat předměty nohama nebo propínat špičky. V opačných případech, kdy v práci jen stojíte, tak během přestávek seďte a odpočívejte. Taková lehká masáž nikdy neuškodí. Ať už ji provádíte sama sobě, nebo večer poproste partnera. Nohy poté namažte krémem. Nenoste těsnou obuv, která by mohla tlačit a otoky jen podpořila. Je dobré taky obuv střída, pokud je to samozřejmě možné. Vyzkoušejte otevřené, uzavřené, tenisky i lodičky.

Asi nejúčinnější proti otokům je chůze. Proto si vyjděte jen tak na procházku, abyste své nohy pořádně protáhli. Pravidelné procházky zabrání objevení se otoků. Pokud jsou otoky až tak silné, je možné nosit speciální kompresní zdravotnické punčocháče, které uleví nohám. Rozhodně to není jen tak. Tyto speciální punčochy se nedají jen tak koupit. Jedná se o speciální zboží, jehož velikost musí určit lékař přesně podle Vaší velikosti. Stejné punčochy se používají i proti křečovým žilám.

Skvělou relaxací pro vaše nohy je pravidelná lázeň. Napusťte si lavor teplé vody, přidejte levandulové aroma nebo mořskou sůl a nechte nohy pořádně odmočit. Zároveň si můžete udělat skvělou pedikúru. Koupel provádějte dostatečně dlouho, až jsou nohy pořádně odmočeny. Jakmile je osušíte, naneste větší množství krému. Asi nejvhodnější volbou jsou krémy se zázvorovým nebo skořicovým aroma, které mají výborné zahřívací účinky. Nohy promastěte celé, prsty, chodidla, i kotníky.

Moderní kosmetické salony a centra krásy nabízí speciální lymfatické masáže. Ty mohou mechanickým působením na chodidla rozproudit lymfatický systém a tím prokrvit tuto oblast a zamezit otokům. Nedostatečné působení lymfatické systému totiž často způsobuje otoky. Během těchto masáží se zbavíte jak otoků, ale také redukujete svou váhu a zbavíte se nepříjemné pomerančové kůže, která trápí spoustu žen.

Nedostatečné množství tekutin způsobuje vznik otoků, proto nepodceňujte dostatečný pitný režim. Obvykle se uvádí tři litry tekutin denně, ale řekněme si to upřímně, kolik z nás tolik tekutin vypije. Dva litry by ale měl vypít opravdu každý. V letních měsících, kdy je větší horko je nutné přísun tekutin zvýšit. Nejlepší je čistá nebublinková voda nebo přírodní bylinné vody. Slazeným nápojům se vyhněte, protože ty ještě více podporují vznik otoků.

Zkusili jste již všechny výše popsané rady a otoky stále neustupují? Musíte se vyhnout alkoholu, cigaretám, ale i kofeinu.

Filed in: Nemoci

Leave a Reply

Submit Comment

© 2012-7274 Doktornet.cz :::