Nosní polypy

Nosní polypy jsou výběžky zduřelé sliznice nosní dutiny. I když nepředstavují žádné velké nebezpečí, dokážou pěkně potrápit. Nosní polypy se objevovaly u lidí již v době starověkého Egypta. V současné době se vyskytují zhruba u 4% populace, a to především u starších lidí.

Polypy významně omezují funkci nosu. Nos bývá z části nebo zcela ucpaný, což komplikuje dýchání. Člověk trpící nosními polypy je tudíž odkázán na dýchání ústy. To nejen že nevypadá esteticky dobře, ale přináší to i další komplikace, jakými jsou např. nekvalitní spánek, vysychání úst, bolest hlavy nebo větší náchylnost k nemocem. Vzduch vdechovaný ústy totiž není očištěn od nečistot a bývá chladnější, čímž se zvyšuje riziko vzniku onemocnění dýchacích cest.

Polypy se většinou tvoří v obou nosních dutinách. Jejich vznik zapříčiní v podstatě vychlípnutí nosní sliznice z vedlejších nosních dutin do té hlavní. Pokud se onemocnění neléčí a nechá se dojít do pokročilého stadia, mohou polypy začít vyčnívat z nosní dutiny ven.

Příznaky

Hlavními příznaky nosních polypů jsou:

• zhoršená nosní průchodnost

• bolest hlavy

• pocit tlaku v obličeji

• porucha čichu

• chrápání

• dušnost

• permanentní rýma

• vysychání sliznice dutiny ústní z důvodu dýchání ústy

Příčiny

Příčinou vzniku nosních polypů je chronický zánět nosní sliznice. Na tom se lékaři jednoznačně shodnou. V současné medicíně však stále není objasněno, jaká je příčina vzniku těchto zánětů. Proto je prakticky nemožné polypům předcházet nebo jejich vznik předvídat.

Přesto však jsou vysledovány určité skupiny obyvatel, kteří mohou mít ke vzniku nosních polypů větší pravděpodobnost. Jsou to:

• lidé trpící astmatem

• lidé trpící cystickou fibrózou

• lidé s alergickou reakcí na některé léky (např. Aspirin, Ibalgin)

Léčba

Při prvních příznacích nosních polypů lékař většinou předepisuje nosní sprej s obsahem kortikoidů, který lze užívat po jakkoliv dlouhou dobu. Kortikoidy se totiž aplikací pomocí spreje nedostávají do krve pacienta.

Pokud příznaky neustupují, přistupuje se k aplikaci kortikoidů ve formě tablet. Ty už však jisté riziko vzniku nežádoucích účinků představují, a proto se smí používat jen krátkodobě.

V případě, že léčba pomocí medikamentů nezabírá, je nutné polypy odstranit chirurgicky. Zákrok se provádí v lokální nebo celkové anestezii (to většinou v případě, že zákrok je spojen i s jiným chirurgickým zákrokem v oblasti nosní dutiny). Pomocí speciálních nástrojů zavedených nosní dutinou jsou polypy odstraněny. Zákrok je poměrně bolestivý, ale pacienti se shodují, že za dostavený pocit úlevy po operaci to určitě stojí. Po operaci se nosní sliznice proplachuje Vincentkou kvůli dostatečnému odstranění všech krevních sraženin.

Prevence

V oblasti prevence toho nelze mnoho udělat, protože příčina vzniku chronických zánětů, které nosní polypy způsobují, zatím není známa. Jedinou radou může být včas a účinně tyto záněty léčit.

Komplikace

Pokud není léčba zahájena včas, může se stát, že polypy ucpou také vedlejší nosní dutiny, následkem čehož může vzniknout zánět dutin. Polypy mohou také vyčnívat buď z nosní dutiny ven, nebo naopak směrem do krku. Mohou dokonce změnit kostní strukturu nosu.

Komplikace, která však trápí velké množství pacientů, je častá recidiva nosních polypů. V mnoha případech se totiž stává, že i přes kvalitně provedený operační zákrok a úspěšné doléčení se nosní polypy po určité době opět vytvoří. Pacientovi tak nezbývá, než zákrok podstupovat znovu a znovu.

Filed in: Nemoci
© 2012- Doktornet.cz :::