Pigmentové skvrny

Spolu s příchodem letních měsíců plných ostrého slunečního světla se každý rok opět hlásí o slovo i téma pigmentových skvrn. Přestože se s nimi v posledních letech můžeme setkat i s jako součástí současného ideálu neokázalé krásy, pro mnoho žen a dívek stále zůstávají důvodem k obavám a stejně tak často mohou svým nositelkám snižovat sebevědomí. Vzhledem k tomu, že pigmentové skvrny lidstvo provází prakticky od nepaměti, jsou dodnes živnou půdou mnohých babských povídaček, zaručených receptů na jejich odstranění, a samozřejmě i legend o jejich škodlivém významu. A právě proto se teď společně blíže podíváme na to, co to tedy vlastně pigmentové skvrny ve skutečnosti jsou, jak by se s nimi mělo „zacházet“, a jak se jich lze, pokud nám vadí, zbavit.

To, čemu dnes učeně říkáme pigmentové skvrny, jsou drobné flíčky na povrchu pokožky, které nejčastěji nabývají kulatého případně oválného tvaru. Mohou se objevovat v různém zabarvení. Přičemž nejčastěji bývají narůžovělé nebo hnědé, případně červené, ale i černé. Zpravidla se přitom objevují na místech, kde se nashromáždí větší množství kožního barviva nesoucího jméno melanin.

Nejčastěji se objevují následkem stárnutí pokožky, a tedy například v důsledku hormonálních změn spojených s hormonálními poruchami, těhotenstvím, ale třeba i spolu s užíváním hormonální antikoncepce.

Významnou a velice častou příčinou jejich nadměrné tvorby je samozřejmě také nadměrné slunění. Obecně přitom platí, že v tomto případě jde nejčastěji o důsledek kombinace častého slunění a návštěv solária, stejně jako bezuzdného užívání agresivní kosmetiky a některých léků. Objevují se také případy, kdy pigmentové skvrny raší následkem hojení kůže, a to i v případě drobných poranění.

Jinou možností je nadměrná tvorba pigmentu následkem onemocnění spojených se špatnou funkcí jater, střev, ale i spolu s objevem žlučníkových kamenů. Dodejme jenom, že v mnoha případech výskyt těchto skvrn není možné jednoznačně připsat některé z těchto nejčastějších příčin. Svůj podíl tak může mít i skladba našeho jídelníčku, potažmo celkový životní styl.

Kromě toho je dobré vědět, že zejména u pigmentových skvrn způsobených právě nezřízeným opalovaním, máme co dělat s „problémem“, který není záležitostí jedné dvou sezón, a kterého se lze zbavit nejenom rychle, ale především jednou provždy.

Jednoduše řečeno, pigmentové skvrny se na naší pokožce postupně hromadí, a naplno se jejich přítomnost může projevit klidně až po několika desítkách let. Pokud tak je vaše plet´čistá jak lilie i po té, co máte pocit, že jste opalováním strávili půlku svého dosavadního života, nejde o důvod k oslavám – problémy se mohou objevit kdykoliv v budoucnu.

Objeví-li se skutečně pigmentové skvrny na vašem obličeji, a romantická povaha pih vás nepřesvědčí o tom, abyste v nich nespatřovali svůj handicap, měli byste se v první řadě začít chránit před sluncem nejen v obdobích jeho největší síly, ale naopak po celý rok. Je proto důležité, abyste vždy mysleli na to, že v tomto případě je třeba důsledně používat krémy s nejvyšším ochranným faktorem, a to nejenom během vlastního opalování.

Nepříjemnou vlastností těchto skvrn je totiž to, že k jejich tvorbě může dojít v podstatě během kteréhokoliv pobytu na slunci, a to i tehdy, pokud mu jste vystaveni přes bariéru například v podobě okna!

Současná věda dnes samozřejmě nabízí rozličné způsoby, kterak se pigmentových skvrn na své kůži úspěšně zbavit. Často tak dnes lze sáhnout například k různým krémům, které je s různým úspěchem mohou odstranit, nebo lze přistoupit k o něco náročnějším technikám, kterými jsou například chemický peeling, nebo především jejich odstranění za pomoci laseru.

Vždy zde však platí, že kosmetické přípravky neúčinkují okamžitě, ale jejich síla se může naplno projevit až po několika měsících, a především lze touto cestou pouze odstranit samotné skvrny, ale nikoliv příčinu jejich tvorby.

Opakovaně se tak ukazuje, že v současnosti nejúčinnějším prostředkem léčby je jejich odstranění laserem. Tato metoda, která ani v nejmenším nepoškozuje vlastní pokožku, funguje na poměrně zajímavém principu. Laserový parsek pigmentové skvrny „rozdrobí“ na malé částečky, které následně naše bíle krvinky v rámci jejich péče o naše tělo samy odstraní.

Filed in: Nemoci

Leave a Reply

Submit Comment

© 2012- Doktornet.cz :::