Vypadávání vlasů a možnosti léčby

Ráno pročesáváte svoje krásné, husté kadeře, podíváte se na kartáč a vyděsíte se – takový chomáč vypadaných vlasů! Než začnete panikařit a spěchat k odbornému lékaři či k svému kadeřníkovi, udělejte si jednoduchý, ale velice přesný test. Když ráno vstanete, ještě než se začnete česat a upravovat si účes před odchodem do zaměstnání či do školy, protáhněte prsty po celé délce svých vlasů od kořínků ke konečkům, nebo uchopte silnější pramen vlasů a silně zatáhněte. Nyní se podívejte, kolik jednotlivých vlasů vám zůstalo k ruce. Pokud je to méně než deset, můžete zůstat v naprostém klidu. Průměrný člověk má na hlavě asi sto tisíc vlasů a denně mu jich přirozeně vypadne padesát až sto, aby mohly růst zase nové. Za měsíc zdravý vlas poporoste asi o deset milimetrů a jeho růst trvá dva až pět let. A protože dobře volenou životosprávou a vhodným jídelníčkem nikdy nic nezkazíte, zkuste pro podpoření růstu vlasů a k celkové revitalizaci pokožky hlavy doplnit vitamíny B, C, D, E a stopové prvky zinek, vápník, hořčík, měď a železo. Dají se koupit v každé lékárně v rámci jednoho doplňku stravy, abyste ráno nemusela polykat hrstičku tabletek. Kdo se vyhne lékové formě a obohatí si jídelníček přirozenými zdroji vitamínů a minerálů, čeká ho i pestrá paleta chutí lahodných přírodních potravin. Doporučovány jsou také esenciální mastné kyseliny, např. v podobě rybího tuku. Pozor však na předávkování! Mnohdy si ve snaze vylepšit svůj zdravotní stav ještě více ublížíme. Dlouhodobé vysoké dávky vitamínu A nebo selenu jsou jedovaté, a ještě více vypadávání vlasů podporují. Zvláště jestliže jste vegetariánka nebo dokonce veganka, důsledně dbejte o složení jídelníčku a hledejte potravinové alternativy, abyste dostatečně vyživila své vlasy.

Pokud váš test na vypadávání vlasů dopadl o poznání hůře a mezi prsty vám zůstalo více jak 15 vlasů, je třeba už zpozornět. Jedná se o nárazovou indispozici, nebo vás padání vlasů trápí už dlouhou dobu? Přestože je plešatění chápáno jako estetický problém, týkající se výhradně mužské části populace, existuje i nezanedbatelné procento žen, které mají k vypadávání velkého množství vlasů genetickou dispozici. Na vině může být také abnormální hormonální výkyv: nízká hladina estrogenu (např. vlivem těhotenství, porodu, šestinedělí, kojení, menopauzy, během menstruačního cyklu, změnou hormonální antikoncepce atd.) a rozkolísaná funkce štítné žlázy. S tím vám ovšem už musí pomoci a poradit odborný lékař. Sama můžete uvažovat o alternativních léčebných přístupech, jako jsou různé druhy a typy masáží hlavy a vlasové pokožky, tradiční akupunktura nebo speciální kosmetika. Vsaďte také na kelp, který podpoří práci štítné žlázy, a Gingo bilobu, zlepšující prokrvení tkání a podkoží.

Zamyslete se i nad svým duševním zdravím. Nejste poslední dobou pod velkým psychickým tlakem? Spíte dostatečný počet hodin? Nereagujete na banální podněty extrémně emotivním způsobem? Odbourejte svůj stresor, který může mít zhoubný vliv na kořínky vašich vlasů, a uvidíte, že do dvou měsíců se vypadávání samo upraví. Zajímavou a zábavnou oporou při likvidaci stresu najdete v orientální meditaci a józe.

Prvotních příčin, které mají vliv na vlasový váček a spouštějí proces zvýšeného vypadávání, může být skutečně mnoho, jsou vždy individuální a většinou jde o kombinaci více faktorů od nesrovnalostí v imunitním systému, kvasinkových a horečnatých onemocnění, přes nevhodné léky a jejich kontraindikace (vždy čtěte příbalový leták, poraďte se s lékařem nebo lékárníkem, případně požádejte o alternativu svého léku), až k chybnému či nevhodnému užívání nějakého kosmetického přípravku, který vám může způsobit předráždění vlasového folikulu a alergickou reakci, projevující se zvýšeným vypadáváním vlasů. Vyhněte se přílišnému mytí, dráždivému škrábání a dlouhému česání svých vlasů. Vyvarujte se účesů, jež vyžadují pevné stažení vlasů do culíků, ohonů a drdolů. Pokud je to jen trochu možné, nechávejte své lokny přirozeně rozpuštěné, anebo gumičky tolik neutahujte.

Filed in: Nemoci
© 2012- Doktornet.cz :::