Jak se projevuje nedostatek testosteronu?

Testosteron je jeden z nejzákladnějších steroidních hormonů v našem těle. Podílí se nejen na budování svalové hmoty, což jistě ví každý, kdo posiluje, ale i na celkovém správném fungování organismu jako je například dostatek energie, dobré nálady ale i na plodnosti. Pojďte zjistit, jak jeho nedostatek rozpoznat včas a také, jak jeho hladinu zvýšit přirozenou cestou.

Správné množství testosteronu

Pánové rádi problematiku dostatečného množství testosteronu řeší. Ale jaká hladina je vlastně optimální? Dle odborníků je ideálním množství testosteronu u muže 250-1200 ng/dl. Takto velké rozpětí je dáno tím, že každý má jiné fungování těla a jinou produkci tohoto hormonu. Na testosteron a jeho hladinu má také výrazný vliv váš věk. Od třicátého roku začíná jeho množství klesat. Průměrně se sníží 1% za rok. Záleží také na místě, kde žijete, na vašem pohybu a stravě či na dostatku kvalitního spánku. Na škodu jsou pro jeho produkci některé chemické látky a na snížení má vliv i psychický stav jako například stres.

Jak zjistit hladinu testosteronu?

Na první pohled na sobě ani na nikom jiném nepoznáte, jak vysoká hladina testosteronu se v těle nachází. Jediným přesným a spolehlivým určením jsou krevní testy. Měření můžete pravidelně využívat, pokud hodláte na zvyšování tohoto hormonu pracovat. Rozhodně jej ale stojí za to absolvovati i tehdy, pokud na sobě dlouhodobě pozorujete příznaky, které obvykle značí nedostatek testosteronu. V jejich hodnocení přihlédněte k vašemu věku. Mezi hlavní známky úbytku patří zejména:

  • Vypadávání vlasů a ochlupení
  • Problémy s erekcí
  • Přibírání a váze
  • Křehnutí kostí (osteoporóza)

Důležité je přitom pozorovat i psychický stav, na který má hladina testosteronu velký vliv. Pokud se cítíte neustále unavení, vyčerpaní, nemáte chuť sportovat ani se věnovat vašim koníčkům a hůře se soustředíte, může se jednat o jeden z příznaků. Nižší hladina testosteronu dokonce přispívá ke vzniku depresí. Ne ve všech případech však tyto obtíže musí být způsobeny jen množstvím testosteronu – mohou mít i jiné zdravotní příčiny.

Jak zvýšit množství testosteronu?

Pokud dodržujete optimální dobu spánku, zdravě jíte, máte dostatek pohybu, a přesto chcete upravit hladinu tohoto hormonu, existuje několik přírodních řešení. Dobrou zprávou je, že testosteron se zvyšuje při sexu, pro někoho o něco méně příjemnou činností, kterou můžete pro zlepšení jeho množství udělat, je hubnutí a posilování. Redukce váhy, respektive tuku, spolu s budováním svalstva má významný vliv. Dalším dobrým tipem je přírodní cestou nebo suplementací doplňovat minerály, zejména hořčík, selen a zinek, spolu s vitamíny C, D, H a B6. Z bylinek jsou nejčastěji doporučované pískavice řecké seno, ženšen pětilistý, kotvičník zemní a škornice šípolistá.

Filed in: Ostatní

Leave a Reply

Submit Comment

© 2012-2021 Doktornet.cz :::