Jaká jsou rizika užívání zeleného ječmene?

Zelený ječmen se setkal s mnoha pozitivními názory, reakcemi a ohlasy. Neznamená to na druhou stranu, že je možné jej konzumovat v libovolném množství a za každých okolností. Jsou i případy, kdy je naprosto nevhodný a zakázaný. Následující informace a podrobnosti by si měl proto prostudovat každý, kdo ho chce zařadit trvale do svého jídelníčku.

Při transplantaci orgánů

Zelený ječmen se rozhodně nehodí pro lidi, kteří někdy podstoupili transplantaci orgánu. Je jedno jakého. Mnohé zdroje opakovaně uvádí, že konzumace je v takovém případě zakázána minimálně po dobu 9 měsíců od operace. I po uplynutí této doby je ovšem na místě konzultovat konzumaci zeleného ječmene s lékařem.

Ozařování při nádorových onemocněních

Pokud máte rakovinu a léčíte se ozařováním, rozhodně zelený ječmen vynechte. Minimální doba pro zákaz je 3 dny před terapií, během ní samotné a pak 3 dny po ní. Stejně jako v minulém případě konzultujte všechny prvky zeleného ječmene se svým onkologem.

Určité průjmové a střevní choroby

Ačkoli zelený ječmen může pomoci při úpravě zažívání, v některých případech není jeho konzumace na místě. Patří sem například některé druhy průjmů, hlavně ty těžší na průběh a dobu trvání. Pokud vás některá z nich postihne, zelený ječmen vynechte. Nekonzumujte tuto potravinu ani tehdy, pokud trpíte současně Crohnovou chorobou a Ulcerózní kolitidou.

Závažné problémy se žílami

V západním světě jsou žilní onemocnění vzhledem k hektickému způsobu života dosti častá. Je tedy rozhodně dobré vědět, že zelený ječmen nemá v jídelníčku co dělat ani během akutního zánětu hlubokých žil.

Další kontraindikací je pak plicní embolie spolu s dobou rekonvalescence po této události ohrožující na životě. Případný konzum zeleného ječmene závisí pak na mnoha faktorech a je plně na úvaze lékaře.

Trávení

Zelený ječmen je určitě dobrý pomocník při úpravě trávení, ale nelze ho použít vždy. Jedním z takových případů je období po jakékoli operaci trávicího traktu nebo jeho části. Doba je minimálně 1 měsíc po zákroku, ideálně ale 3 měsíce.

Zelený ječmen nekonzumujte ani po zvracení, byť z jakékoli příčiny. Vždycky nějakou dobu počkejte, až se vaše tělo úplně srovná.

Alergické reakce

Alergická reakce na zelený ječmen je poměrně sporadická, ale to neznamená, že neexistuje. Pokud se objeví, samozřejmě ihned konzumaci přerušte. Pak navštivte odborného lékaře, tedy alergologa, který zjistí, zda za reakcí stál opravdu zelený ječmen nebo ne.

Zelená stolice

Prakticky každý, kdo zelený ječmen užívá, bude mít zelenou stolici, což platí hlavně na počátku konzumace. Nejde ale o žádnou chybu nebo nežádoucí účinek, takže můžete být zcela klidní. Sice je tento průvodní jev zařazen mezi rizika, ale jedná se spíše o upozornění na nedílnou součást konzumace. Zelená stolice je důsledkem očisty organismu a také zvýšeného příjmu chlorofylu, které tělo nezpracuje najednou.

Další zvláštní reakce

Pokud zařadíte zelený ječmen do svého jídelníčku, může se objevit několik zvláštních průvodních jevů. Zpravidla se objevuje řídká stolice, bolesti hlavy, únava nebo zhoršení stavu vaší pleti. Vše ale obvykle odezní během několika dnů a jedná se pouze o důsledek detoxikace organismu. Pokud se tak nestane, případně budou příznaky jiné, konzumaci zeleného ječmene neprodleně zastavte a důvody reakcí nechte na zjištění lékaře.

Na závěr?

Je zcela zřejmé, že zelený ječmen není potravina pro každého. Přesto se ale stále jedná o velmi prospěšnou potravinu a výborného pomocníka k upevnění zdraví a očistě organismu člověka. Jestli ho zkusíte i vy sami, je jen vaše rozhodnutí.

Filed in: Ostatní

Leave a Reply

Submit Comment

© 2012- Doktornet.cz :::