Recept na dlouhověkost mají Japonci. Proč je sushi tak zdravé?

Japonská dlouhověkost je tajemstvím, kterému se snaží přijít na kloub vědci z mnoha zemí. Co ale všichni bezpečně vědí je, že má co dočinění s japonským stravováním. Mořské řasy jsou napěchované zdraví prospěšnými látkami, jako jsou minerály, jód, zinek, hořčík, vápník nebo draslík, které jsou velmi důležité pro posilování imunitního systému, ale i pro správnou funkčnost srdce. Ryby jsou bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které se, mimo jiné, podílí i na udržování zdravé oběhové soustavy, především pak srdečního svalu. A když tyhle dvě suroviny smícháme dohromady, přidáme rýži a jiné dobroty, připravíme skvělé sushi.

Sushi pro děti i těhotné

Pro těhotné ženy a malé děti může představovat riziko pouze sushi ze syrových ryb. Rybí maso může být špatně skladováno a může tak způsobit zdravotní obtíže. Pokud ale půjdete na sushi do kvalitní sushi restaurace, není se čeho bát. Pokud i přesto máte obavy, dejte si sushi s tepelně upravenou rybou nebo si můžete pochutnat na zeleninovém sushi. Neexistuje jediný důvod, proč by tepelně upravené rybí maso či zeleninové sushi nemohly jíst děti, nebo těhotné ženy. Děti sushi zbožňují. Je barevné a dá se jíst rukama.

Slovníček, aneb jak si objednat skvělé sushi?

Připravit dobré sushi je opravdu umění. Pokud jste tuto japonskou delikatesu nikdy nejedli, měli byste na ní vyrazit do restaurace, ať víte, jak skvělé sushi vlastně chutná, než se pustíte do jeho domácí přípravy. Z jídelního lístku na vás vybafnou pojmy jako maki, nigiri, sashimi aj. Pojďme si přeložit aspoň ty základní:

  • Sushi – Maki: nejzákladnější podávané sushi rolkovitého tvaru. Je připravované z rýže plněné masem nebo kousky zeleniny, to vše zabalené v řase nori a nakrájené na malá kolečka, která si namáčíme do sójové omáčky a křenu wasabi.
  • Sushi – California roll: je připravované stejně, jako Maki, ale úplně naopak. Namísto řasy nori je na povrchu rýže.
  • Sushi – Temaki: z řasy nori je vytvořený kornoutek, který je naplněný rýží, masem nebo kaviárem.
  • Sushi – Nigiri: je velmi jednoduché na přípravu. Z rýže je vytvarovaný váleček, na kterém je položená ryba, zelenina nebo vejce. Podává se se sójovou omáčkou a křenem wasabi.
  • Sashimi: speciální sushi bez rýže a řasy. Tenké plátky syrové ryby se namáčí do sójové omáčky nebo křenu wasabi.

Jak správně jíst sushi?

Aby pro nás byla večeře v sushi restauraci opravdovým gastro zážitkem a ne pohromou, je potřeba znát pár základních fíglů na konzumaci sushi:

  1. Některé druhy sushi jíme rukama

Zapomeňte na hůlky. I když se většinou jí sushi s pomocí hůlek, je v pořádku se do něj pustit i rukama. Rukama se jí například Maki a Nigiri sushi. Sashimi naopak hůlkami jíme. Kousky sushi by se neměly kousat, ale vkládat do úst vcelku. V žádném případě sushi nenapichujeme na hůlky.

  1. Nepřeháníme to s wasabi, ani sójovou omáčkou

Omáčky a křen wasabi slouží pouze k dochucení samotného sushi. Jakmile do nich celé sushi namočíte, přijdete o celou škálu rozmanitých chutí, které vám sushi nabízí.

Správně se jedna strana sushi potře tenkou vrstvičkou pasty wasabi. Druhá strana se namočí z maximálně ¼ do sójové omáčky. Jen tak vyniknou všechny kontrasty a chutě v jednom soustu.

S wasabi to nepřehánějte, správný šéfkuchař jej přidává už do samotné rolky.

Nigiri sushi namáčejte do sójové omáčky rybou dolů. Do úst vkládejte stejným způsobem.

  1. Nakládaný zázvor k sushi nepřikusujeme

Nakládaný zázvor jíme mezi jednotlivými sousty sushi. Slouží k pročištění patra, abyste si mohli plně vychutnat všechny chutě v dalším soustu.

Při dodržování těchto základních pravidel mnohem více vynikne chuť sushi.

Zkuste to na vlastní kůži v restauraci Sushi Upgrade v Praze

Ochutnejte sushi od opravdových profesionálů. V restauraci Sushi Upgrade v Opletalově ulici v Praze 1 na vás čekají mistři japonské kuchyně, kteří mají s přípravou sushi mnohaleté zkušenosti. Nebo si dopřejte japonskou atmosféru v pohodlí domova díky rozvozu sushi po Praze a okolí.

Filed in: Ostatní

Leave a Reply

Submit Comment

© 2012-2021 Doktornet.cz :::