Zdravotní účinky ženšenu

Ženšen je poměrně známý. Bylo napsáno již velké množství článků, ale i přes to spousta lidí nemá ponětí, co to vlastně ženšen je. Nyní se můžeme podívat na to, co to vlastně ženšen je, k čemu je prospěšný. Tato léčivá rostlina má pozitivní účinky na lidský organismus, o kterých si něco povíme. Dále si řekneme, jak ženšen pěstovat, ale i obecné informace o tom, co to vlastně ten ženšen je. Pozitivní účinky na lidský organismus jsou skutečně známé a potvrzené. Pokud stále váháte, zda se začíst do následujících řádků, tak i neváhejte. Dozvíte se řadu zajímavých poznatků.

Obecně k ženšenu

V první řadě si ženšen botanicky zařadíme. Správný botanický název je ženšen pravý, který řadíme mezi krytosemenné dvouděložné rostliny z čeledi aralkovitých. V některé literatuře se můžete také dočíst o rostlině s názvem všehoj ženšenový. Ženšen je poměrně rozšířený, dokonce je možné ho zařadit mezi nejznámější exotické rostliny. Rostlina dosahuje výšky až šedesáti centimetrů. Co se týče podzemní části, tak ta je tvořena velkou kořenovou hlavou nepravidelného tvaru, z níž vyrůstají mrkvovité kořeny, které se dále větví. Tyto kořeny mohou dosahovat až dvaceti centimetrů a tloušťky až tři centimetry. Rostlina má zelenobílé drobné květy. Ženšen má plody červené. Jsou velmi šťavnaté peckové. Plod má v sobě až tři bílá semena. Nejvíce využívanou částí ženšenu je kořen, který je možné usušit na přímém slunci. Díky slunci vznikne tzv. bílý ženšen. Další způsob je takový, že se ženšen paří v cukerném nebo bylinném nálevu a poté se suší umělým teplem, kdy vznikne tzv. červený ženšen. Takto vzniklý červený ženšen je křehký a sklovitý. Ženšen je poměrně snadno sehnatelný v lékárnách v podobě ženšenového extraktu, pilulek nebo sirupů.

Přirozeným prostředím, kde ženšen roste, jsou smíšené a širokolisté opadavé lesy ve východních a severovýchodních oblastech Číny. Dále ve východním Rusku v okolí řeky Ussuri, v Chabarovském kraji a Přímořském kraji. Kromě toho existuje izolované místo, kde se též ženšen vyskytuje. Je to v Korejské lidově demokratické republice, nedaleko města Kesong. Právě díky svému výskytu hraje tato rostlina pověrně významnou roli nejen v čínské medicíně, ale také v korejské a japonské. Ženšen není žádnou novinkou. V čínské medicíně se objevuje již před naším letopočtem. Do Evropy se dostal ženšen na lodi slavného mořeplavce Marca Pola.

Jak pěstovat ženšen

Pokud byste měli zájem pěstovat ženšen v našich podmínkách, tak by to šlo jen velmi obtížně. Hovoříme teď o ženšenu pravém. Něco jiného je ženšen pětilistý, který je jejím příbuzným a ten se dá v našich podmínkách vypěstovat snadněji. Domovina ženšenu pětilistého jsou horské oblasti jižní Číny. Je to popínavá rostlina, která patří do čeledi tykvovitých. Můžete ji pěstovat buď venku, ale i doma v květináči. Pěstování ženšenu je poměrně obtížné což se samozřejmě odrazí i na koncové ceně. Je nutné ale podotknout, že ženšen pravý je několikanásobně dražší, než ženšen pětilistý.

Rozhodnete-li se skutečně pěstovat doma ženšen pětilistý, měli byste mu dopřát i nějakou oporu, jelikož se jedná o popínavou rostlinu. Chcete-li si z ženšenu udělat převislou rostlinu, tak je to také možné. Zasadíte ji do závěsného květináče a žádnou podporu potřebovat nebudete. Úplně nejdříve bude nutné sehnat semena rostliny, které následně zasadíte. Ještě než je ovšem vložíte do hlíny, nechte je jeden celý den namočené v odstáté vodě. Tím dosáhnete rychlejšího klíčení. Dále budete potřebovat správný substrát. Pořiďte si ten výsevný, do kterého se následně zatlačí semena do hloubky asi půl centimetru pod povrch. Květináč, do kterého jste semena zasadili, umístěte pod skleněný poklop, případně jej přikryjte igelitovým pytlíkem, abyste vytvořili provizorní skleník. Tím budou semena v dostatečné vlhkosti. Podle možností umístněte na přímé slunce nebo do polostínu. Substrát by měl být humózní, ale současně propustný. Tuto kombinaci dovoluje písčitohlinitý substrát. Během horkých letních dnů je nutné rostlinu hnojit každých čtrnáct dnů, a to především zředěným hnojivem. Jakmile nastane vegetační období, je nutné udržovat neustále vlhkost substrátu. Pozor si ale dejte na zálivku. Je nutné dodržovat správné množství. V případě jakéhokoliv extrému dochází k poruše růstu. Samotné pěstování rostlin není nijak složité a zvládne ho téměř každý, i začínající pěstitel. Ženšen má velmi blahodárné účinky, proto se jeho pěstování rozhodně vyplatí.

Pozitivní účinky ženšenu na lidský organismus

Jak již bylo v úvodu zmíněno, ženšen v sobě skrývá hodně pozitivního. Asi nejvýznamnější látky jsou saponiny, antioxidanty, peptidy a polysacharidy. Z antioxidantů jsou asi nejvýznamnější maltol a kyselina salicylová.

Látky, které jsou obsaženy v ženšenu, jsou skutečně blahodárné. Je to dokonce vědecky prokázáno. Jeho působnost je komplexní. Asi nejdůležitější je jeho vliv na oběhový systém, centrální nervovou soustavu žláz s vnitřní sekrecí, anebo na imunitní systém. Velmi často se ženšen využívá jako afrodiziakum. Je také profylaktické a regenerační činidlo, které zlepšuje jak duševní tak i fyzické schopnosti. Výborně se dá využít při slabosti, únavě, ztrátě koncentrace nebo vyčerpání. Další oblastí, kde se využívá je léčba diabetes. Americké studie ukázaly, ž užívání rostlinných drog snižuje glykemii u lidí, kteří trpí cukrovkou. Navíc se traduje, že pravidelnou konzumací ženšenu lze dosáhnout dlouhověkosti.

Dávkování ženšenu je předem stanovené a nikdo by ho neměl přesahovat. Při předávkování příliš vysokými dávkami ženšenu  by mohlo dojít k nežádoucím vedlejším účinkům, jako je vysoký krevní tlak, špatné trávení, nespavost, deprese nebo zmatenost a nervozita.

Filed in: Ostatní

Leave a Reply

Submit Comment

© 2012- Doktornet.cz :::