Chlamydie

Chlamydie značí onemocnění bakteriálního původu, které je přenosné nejenom pohlavním stykem, ale také kapénkovou infekcí, stejně jako například chřipka. Řadí se mezi nejčastější infekce v Evropě. V těle svého hostitele napadají ostatní buňky, které si přetváří tak, aby byly schopné se dále množit. Také proto tyto bakterie představují zákeřného a dlouhotrvajícího soupeře. Onemocnění je mnohdy těžko rozpoznatelné, neboť jeho příznaky mohou připomínat mnoho jiných běžných nemocí. V současné době jsou známy tyto čtyři typy chlamydiových infekcí: chlamydia trachomatis, chlamydia pneumoniae, chlamydia psittaci a chlamydia pecorum. Inkubační doba se pohybuje v rozmezí od 1 do 3 týdnů.

Nejznámnějším typem je chlamydie trachomatis, která způsobuje poškození pohlavních orgánů. V případě mužů chlamydie nejčastěji působí v oblasti močové trubice, v případě žen v děložním čípku, odkud se mohou šířit dál a způsobovat tak závažná poškození celého pohlavního ústrojí. Mezi první příznaky se řadí vředy na genitálu, horečka a zimnice, zduření mízních uzlin v oblasti třísel. Později vznikají rozsáhlé záněty pohlavních orgánů, případně konečníku. U žen infekce chlamydie často způsobují neplodnost. Důležité je včasné rozpoznání příznaků onemocnění a zahájení léčby. U žen lze infekci rozpoznat díky pálení a výtoku z pochvy, častému močení, bolestivosti při pohlavním styku, bolesti pánve nebo krvácení mimo menstruační období. U mužů se infekce projevuje většinou zažloutlým výtokem z močové trubice a pálením při močení. Chlamydie však také často žijí v těle hostitele, aniž by mu způsobily jakékoliv potíže či příznaky onemocnění. Tito lidé jsou tudíž nevědomými přenašeči onemocnění. Chlamydií trachomatis se lze nakazit také např. používáním společného prádla (ručníků) nebo užíváním společných prostor (sauna, bazén, sprchy, veřejné toalety).

Dalším typem je chlamydia pneumonie, která napadá především dýchací cesty a může způsobit vážné poškození plic. Tento typ chlamydií se šíří vzduchem stejně jako např. chřipka. Také první příznaky připomínají běžnou chřipku. Může se objevit suchý kašel, bolest v krku, chrapot, horečka, zimnice, slabost, vyčerpání, bolesti hlavy. Později může vzniknout infekcemi horních cest dýchacích, zánět plic, bronchitida, astma a další vážná zdravotní problémy. Vyjímkou není ani zánět spojivek, který může skončit slepotou.

Léčba chlamydií spošívá v užívání kombinace antibiotik po dobu nejméně tří týdnů. Důležité je, aby léčbu podstoupil také současný sexuální partner osoby postižené chlamydií. Po dobu léčby je zakázán pohlavní styk. Pro lepší efekt léčby lze užívat doplňky stravy na posílení imunity.

Chlamydie není smrtelným onemocněním. V dnešní době jde o dobře vyléčitelné onemocnění. Je však nutné léčbu zahájit včas, jinak může onemocnění způsobit vážná poškození, např. kloubů, srdce, mozku, infekce horních cest dýchacích, neplodnost i slepotu.

Filed in: Pohlavní nemoci
© 2012-2019 Doktornet.cz :::