Genitální opar

Opar neboli herpes je infekční onemocnění, které způsobuje vir „Herpes simplex virus“. V současné době jsou známy dva typy – HSV1 a HSV2. Zatímco vir HSV1 způsobuje výskyt oparů v oblasti obličeje, zejména na rtech, vir HSV2 je zodpovědný za nepříjemnější trápení. Zapříčiňuje totiž pohlavní chorobu zvanou genitální opar. 

Genitální opar se projevuje výskytem puchýřů na pohlavních orgánech, u mužů nejčastěji na žaludu, u žen v pochvě nebo na děložním čípku. Typickými příznaky jsou pálení a bolest puchýřů, obtíže při močení, doprovázené únavou, slabostí, teplotou, nechutenstvím nebo zduřením lymfatických uzlin. Infekce se může později rozšířit i na další místa, např. anální otvor, močovou trubici nebo oči.

Herpes virus se přenáší především pohlavním stykem (ve všech formách). Je ale možné se nakazit také při běžném kontaktu s postiženým, např. v sauně, bazénu, při sportu. Přenosu infekce napomáhá především teplé a vlhké prostředí. Virus už z těla postižené osoby nikdy nezmizí. Zůstává v tzv. latentní fázi a při jakémkoli oslabení organismu se může znovu aktivovat. Rizikovými faktory jsou především těžká nemoc, velké fyzické či psychické vypětí, stres nebo podráždění pokožky. U některých lidí se příznaky nikdy neobjeví. Jsou tzv. pasivní přenašeči viru.

Hlavní komplikací viru herpes je častá recidiva příznaků. Nebezpečné je toto onemocnění také pro lidi se sníženou imunitou, např. u lidí s HIV nebo u lidí po transplantaci orgánů. K přenosu viru může dojít také během porodu z matky na dítě. Tehdy hrozí riziko vzniku zánětu mozkových blan a mozku nebo novorozenecká sepse.

Léčba genitálního oparu patří do rukou odborníka – dermatovenerologa. Spočívá v užívání antibiotik. Důležité je, aby byl do léčby zapojen také sexuální partner nakažené osoby. V průběhu léčby je potřeba vynechat pohlavní styk. Na trhu jsou k dostání také tzv. protivirové léky, které léčbu podstatně urychlí a zmírní projevy onemocnění. Pokud se však příznaky genitálního oparu vyskytují často, je třeba počítat s tím, že léčba pomocí protivirových léků vyjde poměrně draho. Zmírnění příznaků napomůže také např. koupel v jodovém roztoku nebo studené obklady na postižená místa. Nejnovější metodou léčby genitálního oparu je laser.

Genitálním oparem trpí častěji ženy než muži, což je způsobeno především vlhkým a teplým prostředím pochvy, které viru herpes simplex dokonale nahrává. Prevence genitálního oparu spočívá v zodpovědném sexuálním chování, což zahrnuje věrnost partnerů, omezení počtu sexuálních partnerů a používání kondomu.

Filed in: Pohlavní nemoci
© 2012-2020 Doktornet.cz :::