Pedikulóza (muňky, filcky)

Pedikulóza (peduculosis pubis) je pohlavní choroba, která není v České republice nijak výjimečná. Není však nikterak závažná a neohrožuje lidský život. K nákaze dochází během pohlavního styku, výjimečně také při sdílení ložního prádla, oblečení, ručníků.

Onemocnění způsobuje tzv. muňka (Phthirus pubis), obecně nazývaná jako filcka. Jde o hmyz – veš o velikosti 1 až 1,5 mm, světlé barvy, která se živí lidskou krví. Bez své potravy velmi brzy zahyne. Je viditelná pouhým okem, z chlupu poměrně snadno oddělitelná. Na pohled vypadá jako žlutohnědá tečka podobná klíštěti. Samičky muňky žijí zhruba 3 týdny a za tu dobu jsou schopné naklást až 30 vajíček, ze kterých se po týdnu vylíhnou larvy. Jejich množení je skutečně rychlé, proto je potřeba při prvních příznacích začít s jejich hubením.

Muňky se vyskytují na ochlupených místech, nejčastěji kolem genitálií, na prsou, vousech, řasách, obočí nebo v podpaží. Je třeba upozornit na fakt, že veš muňka se nikdy nevyskytuje na lidských vlasech. Ty jsou pro ni totiž příliš tenké, a proto se na nich nedokáže uchytit. Ve vlasech se vyskytuje tzv. veš dětská (Pediculus capitis). Zjednodušeně lze říci, že co je od obočí dolů, je muňka, a co je od obočí nahoru, je veš dětská.

Mezi typické příznaky patří svědění, strupy, ekzémy, poškození kůže, stopy po krvi, hnisání. Po delší době se na kůži objeví namodralé skvrny o velikosti několika centimetrů. Při zjištění těchto příznaků je třeba vyhledat lékaře nebo navštívit lékárnu, kde jsou k dostání přípravky na hubení muněk i jejich nakladených vajíček (např. Diffusil H, Orthosan H, Stop-Antiparasiten Shampoo).

Léčba není skutečně nijak složitá. Přípravek se většinou nanese na postižené místo a ponechá se 5 až 10 minut působit. Poté se opláchne. Postup lze dle potřeby kdykoliv zopakovat. Na zmírnění příznaku svědění lze použít volně prodejné mastičky, např. Fenistil gel. Důležité je, aby byl do léčby zapojen také sexuální partner nebo osoby žijící ve společné domácnosti. Po ukončení léčby je také potřeba vydezinfikovat veškeré oděvy, ručníky a ložní prádlo. Jednou z možností je třeba vše vyprat v pračce alespoň na 70 stupňů Celsia.

Prevence vší spočívá ve správné hygieně a zodpovědném sexuálním chování. V dnešní době se již výskyt vši muňky výrazně snižuje, k čemuž přispívá především zlepšení hygieny intimních partií. Moderní ženy už si totiž dávno neholí pouze oblast nohou, stejně jako muži nezůstávají pouze u tváře.

Komplikací vši muňky může být přenos skvrnitého tyfu a návratové horečky. U nás se však takovéto komplikace není potřeba obávat.

Filed in: Pohlavní nemoci
© 2012- Doktornet.cz :::