Jak předcházet zánětu ledvin

Prevence je velmi důležitá u všech nemocí. U některých je snadná, u jiných je téměř nemožná. U většiny těžkých nemocí je prevence složitá. Stejně tak tomu je i u zánětu ledvin. Je jasné, že nějaká opatření podniknout můžeme. A dokonce ani není nutné, aby člověk měnil zásadně dosavadní zažité praktiky. Uklidněním pro širokou veřejnost může být to, že prodělaný zánět ledvin nemusí mít následný vliv na samotnou funkci ledvin. Pokud se zánět vyskytl, ledvin i celý způsob života je omezen jen dočasně. Bohužel je zde i jiné riziko a to v podobě toho, že ledviny jsou postiženy jinou nemocí nebo pokud se záněty opakují. Prevence je teda velmi důležitá a nikdo by ji neměl podceňovat. Vždyť problémy s ledvinami má v České republice asi každý desátý Čech.

Jak již bylo výše popsáno, samotná prevence neznamená žádné větší omezení nebo zásahy do běžného života. Základním pravidlem, které zřejmě nikoho nepřekvapí, je dostatečné množství tekutin. Obvykle se uvádí kolem tří litrů denně čisté neperlivé vody nebo čaje. To je ideální. Díky dostatečnému množství tekutin totiž člověk chodí pravidelně vykonávat hygienické potřeby, díky nimž se tělo dostatečně pročišťuje.

Ohledně věcí týkajících se pravidelných hygienických návyků se budeme ještě bavit. Pravidelné pročišťování močových cest je důležité zvláště pro ženy. Ty mají jinou tělesnou stavbu než muži, pro něž to není tak zásadní. Důležitým upozorněním pro ženy je močení ihned po pohlavním styku. Samotný pohlavní styk je totiž velmi rizikovým úkonem, během kterého je infekce velmi pravděpodobná.

Naprostou samozřejmostí, jak u mužů, tak i u žen, by měla být pravidelná intimní hygiena. Přinejmenším dvakrát denně, nejlépe po každém použití toalety.

Stejně jako dostatečný přísun tekutin je důležitý vyvážený a pestrý jídelníček, který bude obsahovat jak dostatek vitamínů, v podobě čerstvé zeleniny nebo ovoce. Hlavním cílem kvalitního stravování by mělo být posílení celkového imunitního systému. Dbát na celkový zdravý životní styl je důležité nejen při této nemoci. Stejně jako potrava a pitný režim je důležitý i pohyb. Správně zvolený pohyb je dalším z klíčů k úspěchu. Po fyzické aktivitě by měl následovat odpočinek. Pravidelný spánek v dostatečném množství je stejně důležitý jako pohyb.

Moderní medicína se snaží jít stále dopředu. Bylo například zjištěno, že dřívější fáma o tom, že záněty ledvin vznikají při nošení krátkých triček, je opravdu hloupostí. Je sice pravda, že člověk by měl své tělo udržovat v teple a holá záda mu k tomu moc nepomohou, ale nejedná se o příčinu vzniku samotné nemoci. Podobně je na tom i sedění na studené betonové podlaze. Není dobré, ani aby tělo prochladlo. Pokud se tak již stane, měl by se člověk snažit co nejdříve nějak zahřát. Takové prochladnutí se na první pohled může zdát banalita, ale ve skutečnosti může mít neblahé následky.

V poslední době velmi diskutovanou prevencí se jeví být brusinkový džus. Ano přesně jak čtete, brusinkový. Právě brusinky mají výborné protizánětlivé účinky, které byly potvrzeny již dávno. V dávných dobách našich předků se brusinky běžně užívaly jako léčivo. V posledních letech se staly předmětem mnoha studií, které jejich účinky potvrzují. Existuje ovšem skupina lidí, která by měla brusinky raději vynechat. Jedná se o lidi užívající léky, jako například warfarin, které snižují srážlivost krve.

Filed in: Zánět ledvin
© 2012- Doktornet.cz :::