Léčba zánětu ledvin

Zánět ledvin je jednou z velmi závažných nemocí. Dokonce ji řadíme mezi ty se smrtelným charakterem. Je ovšem smutnou skutečností, že tomuto onemocnění, se klade mnohem menší pozornost, než jakou by si ve skutečnosti zasloužilo. V mnoha případech zánětů ledvin ani pacient po prvních příznacích nic nepozná. To je možná jeden z důvodů, že se o nemoci tak moc nemluví. Pacient na sobě nemusí nejprve žádné problémy zpozorovat. Většinou se prvotní příznaky dají vysvětlit nějakou jinou, méně závažnou chorobou.

Proč se ale skutečně o nemoci nemluví? Vysvětlíme si to a odpověď je velmi jednoduchá až směšná. Akutní zánět ledvin, který má za následek smrt pacienta může probíhat až několik let, hovoříme zde až o dvaceti letech. Mnoho pacientů ale na toto onemocnění nezemře, protože během této dlouhé doby je velká pravděpodobnost, že je skolí jiná nemoc, například onemocnění cév a ledviny jsou z toho venku. Mnohdy se teda může zdát, že se nejedná o nijak zvlášť nebezpečné onemocnění. V tomto případě se ale lidé velmi mýlí.

Základem všeho je samozřejmě včasné odhalení a následná diagnostika nemoci. Objeví-li se nemoc v jejich počátcích, je možné ji léčit i mimo nemocnici. Je to jedno z mála uklidnění pro lidi, kteří se bojí pobytu v nemocnici a svou návštěvu lékaře dále oddalují.

Základním krokem je vyšetření u lékaře. Prohlídka je téměř běžná bez nějakých speciálních úkonů, kterých by se měl pacient obávat. Ošetřující lékař poté potvrdí nebo vyvrátí podezření na zánět ledvin. Hned v úvodu budou lékaře zajímat obvyklé otázka týkající se příznaků, bolesti a doby jejího trvání. Samotné vyšetření se skládá z prohmatání beder. Následuje rozbor krve, ze které se dá zjistit množství bílých krvinek, dále sedimenty nebo některé další látky. Kromě odběru krve bude muset pacient podstoupit i odběr moči, který je neméně důležitý. V moči se stejně jako v krvi mohou vyskytovat látky, které tam nemají být. Klíčové jsou bílé krvinky, ale ne jen jejich množství, ale jejich druh. Stejně jako tato vyšetření může dále následovat prohlídka ultrazvukem, díky kterému může dojít opět k potvrzení nebo vyvrácení pochybností. Můžou se vyskytnout komplikace v podobě močových kamenů.

Jakmile jsou všechna vyšetření provedena a lékař si je jist svým prvotním podezřením na výskyt zánětu ledvin, může léčba započít. Během ní se samozřejmě pacient nevyhne konzumaci medikamentů v podobě antibiotik. Antibiotika se předepisují hned v počátku, aby se zjistilo, jak si tělo s nimi poradí a jak na ně bude reagovat. Je možné, že konkrétní podávaný druh antibiotik nebude účinný, tak má lékař možnost předepsat jiný druh. Doba užívání antibiotik se pohybuje kolem čtrnácti dní. Spolu s nimi dále pacient požívá léky na snížení teploty a proti bolesti. Tzv. antiflogistika jsou léky, které mohou zmírnit samotný zánět. V některých případech jsou předepisovány i ony.

Zvýšený příjem tekutin je v době nemoci nezbytností. Je opravdu nutné co nejvíce pít, nejlépe obyčejnou nesycenou vodu nebo čaje, ale v množství větším, než na co je pacient zvyklý ze zdravého stavu.

Je docela dost možné, že ani tato léčba prováděná bez hospitalizace v nemocnici nebude účinná a pacient se bude muset podrobit léčbě v nemocnici. V tomto případě by bylo pro něj nutností absolvovat další vyšetření, které by měly přijít na příčinu nemoci. V nemocničním prostředí se také antibiotika nepodávají v podobě tabletek, ale nitrožilně.

Filed in: Zánět ledvin
© 2012- Doktornet.cz :::