Crohnova choroba se může projevovat jak mírným, tak i akutní průběhem. Jedná se o velmi nepředvídatelnou chorobu. Při akutním průběhu je nutný okamžitý převoz do nemocnice. Tento stav je doprovázen nesnesitelnými bolestmi břicha. Pacient si na břicho nedá ani sáhnout, jak je moc citlivé. Dalšími projevy jsou průjmy, zvracení nebo zvýšená teplota. Ve většině případů se nemoc projevuje mírněji. Pokud ovšem zpozorujete prvotní příznaky nemoci, je dobré, abyste vyhledali odbornou lékařskou pomoc. V následujících řádcích se seznámíme s diagnostikou nemoci.
Fyzikální vyšetření je prvotním krokem při objevení příznaků. Nejprve se lékař zaměřuje na vyšetření břicha, ale taky konečníku. Břicho se nejdříve proklepe, prohmatá, ale provede se taky auskultaci. Jedná e o techniku, při které se zkoumají zvuky vycházející z postiženého místa.
Je nutné zjistit problémovou postiženou oblast, že které se dále může nemoc šířit. Stejně tak je nutné najít způsob, jakým fungují střeva a játra postiženého. Doktor se snaží zjistit, zda pacient má další příznaky typické pro Crohnovu chorobu. Může se jednat o problémy s klouby, kůží nebo sliznicí. Konečník se vyšetřuje speciální m digitálním způsobem. Tím se dá zjistit, zda se v konečníku nachází krev nebo jiné nežádoucí látky.
Veškeré odběry, které lékař provede pacientovi, jdou na laboratorní rozbory. Až tam se potvrdí nebo vyvrátí, zda je pacient opravdu postižen Crohnovou chorobou. Jedním z hlavních věcí, na které se lékař dívá, je zánětlivé reakce. Se stejným zájmem se zjišťuje i schopnost vstřebávání živin ze střev. To se dá zjistit rozborem stolice a moči. Zkoumá se zde počet červených i bílých krvinek, destiček nebo přítomnost bílkovin, které se nacházejí v krvi. Samozřejmě to nejsou jediné složky, které se zkoumají. Ale většina je pro běžné laiky neznámá a proto není důležité je zde popisovat. Během rozboru moči se dá přesně určit, zda ledviny pracují, jak mají.
I když člověk prodělá několik vyšetření, není jisté, zda se nemoc stoprocentně potvrdí. Potvrdí-li výsledky, že pacient skutečně je ohrožen nějakou zánětlivou nemocí, následují rozbory, aby se zjistilo, o jakou chorobu přesně jde. Zároveň je nutné zjistit, jaký úsek střeva je v tom konkrétním případě postižen.
V této fázi je nutné vyšetření tenkého i tlustého střeva. Stejně tak pacient musí podstoupit vyšetření jícnu, ale taky žaludku. Vyšetření se provádí právě dvěma různými způsoby. Jedním z nich je rentgenové vyšetření, kdy se využívají kontrastní látky. Tato látka se během vyšetření objevuje v trávicím ústrojí. Díky ní je možné přesně určit, jak to v trávicím traktu konkrétní osoby vypadá. Dají se podle toho zjistit i procesy, ke kterým uvnitř těla dochází, které nemůžeme vidět běžným okem.
Endoskopie je druhou variantou, jak se dá člověk vyšetřit. Ta může zkoumat oblasti zevnitř pomocí endoskopu, což je podlouhlý optický přístroj, díky němuž můžeme zkoumat vnitřní dutiny. Endoskop je ve většině případů zaváděn přirozenými otvory do těla. Díky tomuto přístroji lze prozkoumat oblast jícnu, žaludku, ale tak třeba tlustého střeva nebo střeva tenkého.
Proběhnou-li tyto způsoby vyšetření, může doktor jistotou diagnostikovat Crohnovu chorobu nebo nějakou jinou nemoc, která má podobný charakter, jako třeba ulcerózní kolitida.