Co jsou křečové žíly

Křečové žíly jsou velmi častým onemocněním a téměř každý člověk se s nimi během života potýká. Tato nemoc je často hanlivě označována jako nemoc servírek nebo prodavaček, prostě těch, kteří svou směnu tráví na nohou. Skutečnost je ale jiná. Podle statistických údajů až polovina našeho obyvatelstva trpí touto nemocí. Přesněji je to číslo mezi 30 až 60 procenty obyvatelstva České republiky trpí v jakékoliv formě křečovými žilami. Malé děti se s nemocí potýkají jen ve velmi výjimečných a ojedinělých případech. S rostoucím věkem člověka, roste i riziko onemocnění. V pozdějším věku života, kolem šedesáti let, trpí nemocí každý druhý člověk. Když si to tak shrneme, tak tato nemoc může postihnout opravdu každého z nás a je dobré vědět, alespoň základní údaje o ní.

Vzhled křečových žil ani zde nemusí být popisován. Není snad člověka, který by neznal nevzhledné nohy svých babiček na koupalištích v plavkách, kde je vidět téměř všechno. Křečové žíly jsou opravdu ne moc lichotivé. Křečové žíly jsou velmi široké žíly mající fialové až namodralé zbarvení.

Křečové žíly jsou nejen nevzhledné, ale taky bolestivé, což je vlastně mnohem horší. Člověk postižen touto nemocí cítí bolest v nohou, která může přecházet až do křečí. Těžkost nohou je dalším příznakem. Nohy jsou často unavené nejen během fyzické aktivity, ale i při běžném pohybu.

V některých případech mohou příznaky bolesti a těžkých nohou být bez viditelných příznaků zvětšených žil. V opravdu vážných případech onemocnění dochází k výrazným otokům převážně v oblasti kotníku, bolestivosti nohy na pouhý dotek. Dalším viditelným příznakem může být změna zabarvení kůže. Kůže se stává tmavší, mnohdy se objevují fleky, vředy nebo nahnědlé skvrny v oblasti bérců.

Tyto příznaky jsou všem téměř jasné. Ale nejsou to jediné problémy, které mohou pacienta postihnout. Dále je nutné vědět, které rizikové faktory negativně ovlivňují rozvoj samotné nemoci. Jak již bylo v úvodu napsáno, dřívějším dogmatem bylo to, že nemoc vzniká z dlouhého stání. V současné době se ukazuje ale to, že nemoc má spíše dědičné dispozice. Pokud trpí oba rodiče problémy s křečovými žilami, je dokonce až devadesáti procentní pravděpodobnost, že jejich potomci budou mít stejné problémy, v menší nebo větší míře. Kromě dědičnosti je výrazným spouštěcím faktorem stáří. S přibývajícím věkem totiž velmi klesá pružnost žil a tím se rychleji projevují problémy s křečovými žilami.

Výše popsané hlavní faktory nejsou ale jedinými. Dalším spouštěčem této nemoci, jak již bylo v úvodu naznačeno, je dlouhé stání. Během stání, ještě k tomu na jednom místě, dochází ochabování a oslabování žilních stěn. Na druhé straně je velmi ošemetné i sedavé zaměstnání. Pokud člověk pracuje v kanceláři, většinou se potýká se stejnými problémy jako prodavačky v obchodě. Úplně nejhorší je, pokud má žena celý den nohu přes nohu, což je úplně nezdravé. V neposlední řadě vznik křečových žil ovlivňuje i tělesná váha. U lidí trpících nadváhou se nemoc projevuje mnohem častěji. Rizikovou skupinou jsou také ženy, které prodělaly již několik porodů.

Medicína zná hned několik způsobů, jakými jde tuto nemoc léčit. Samozřejmě záleží na stádiích nemoci. V těch nejlehčích případech se využívají speciální stahovací punčocháče, které snižují tlak v žilách a zároveň ulevují pacientovi od bolesti. Samozřejmě účinnost záleží především na tom, jak často je postižený nosí.

Druhou variantou je požívání předepsaných medikamentů, které snižují propustnost cév. Výborným pomocníkem jsou také mastičky, které se mohou aplikovat přímo na postižené místo a zároveň prokrvují nohu, což zabrání zánětu.

Tzv. stripping se provádí jen v těch nejtěžších případech. Jedná se o operativní zákrok, během kterého se celá žíla odstraní. Ještě je možnost, že se daná céva pouze uzavře, aby jí nemohla protékat krev, jedná se o tzv. sklerotizaci.

Závěrem by bylo dobré shrnout ta nejdůležitější preventivní opatření, která samozřejmě nikoho moc nepřekvapí. Jedná se o dostatek kvalitního pohybu, zdravá a vyvážená strava, ale také celkový způsob života. na druhé straně nevhodný je sedavý způsob života, obuv na vysokém podpatku nebo nošení spodního prádla, které se vřezává do kůže.

Filed in: Křečové žíly
© 2012- Doktornet.cz :::