Příznaky onemocnění artrózou

Když někdo mluví o artróze, či artritidě, nejedná se vždy o jeden druh. Současná moderní medicína zdá několik druhů této nemoci, přesněji asi sto druhů. Níže se můžete dočíst o základních příznacích, ale v žádném případě se nemůže jednat o kompletní výčet. Jednotlivé druhy nemoci se od sebe odlišují různými příznaky v závislosti na tom, který kloub těla nemoc postihla. Příznaky zde uvedeny jsou pouze informativní.

Úplně prvotní příznaky se vyskytují v podobě bolesti v kloubu, který je artrózou postižen. Nejdříve se jedná o bolest během pohybu, která může rychle odeznít. To v mnoha případech pacienta zmýlí, protože on si myslí, že se jedná jen o momentální slabost, ale opak může být pravdou a on má co do činění s touto zákeřnou chorobou.

Člověk okamžitě pozná, že něco není v pořádku, protože jej postihne až nesnesitelná bolest v kloubech. Doba bolesti ale není stejná. Někdy se může jednat o ranní, jindy odpolední bolesti. Větší intenzita bolesti je ke konci dne, což souvisí s tím, že tělo je již unaveno po celodenní aktivitě.

Lidé, kteří trpí touto civilizační chorobou, se shodují na tom, že se jedná o bolest, která se projevuje zdlouhavým průběhem, a tím je vlastně pro pacienty, řekněme až otravná. Bolest ovlivňují i faktory kolem nás, jako je například počasí. S klimatickým zhoršením dojde i ke zvýšení bolesti. Podle své bolesti tak můžou lidé snadno poznat, jaké počasí má přijít. Před bouřkou se intenzita bolesti stupňuje, což je další příznak toho, že s klouby není něco v pořádku.

Člověk trpící artrózou se nemusí ve svém životě úplně zbavit pohybu. Některý pohyb je dokonce součástí rehabilitace, jako například plavání. Postihnutá končetina může být namáhána a pacient vůbec nemusí pociťovat nepříjemnou bolest. Existuje určitý rozsah pohybu, ve kterém může pacient s končetinami normálně pohybovat. Problém nastává tehdy, kdy se jde do extrémních poloh.

Oblast bolesti je dalším bodem, který nelze přesně určit. Bolest může být lokální v místě postiženého kloubu, ale taky může prostupovat do jiných částí těla. Problém nastává tehdy, když kloub bolí nepřetržitě, ať s ním hýbete, či nikoli. V tomto případě pravděpodobně došlo k poškození měkkých tkání, což způsobuje tuto permanentní bolest.

Pokud na nemoc přijdeme v její počáteční fázi, můžeme si všimnout zprvu drhnutí (drásoty). Člověk v této fázi ještě není nijak pohybově omezen, a pokud pohyb vykonává správně, není se čeho obávat. Bohužel ale s přibývajícím věkem se tyto problémy mohou prohlubovat.

Artróza je většinou dlouhodobou záležitostí v životě jedince a způsobuje postupné změny tvaru kloubu, který je napaden nemocí. Kloub mění svůj přirozený tvar, a co do objemu se zvětšuje.

Změna kloubu není jen vizuální, ale taky pohybová. Dochází k výraznému omezení pohyblivosti napadeného kloubu. Dobrou zprávou nakonec je to, že ani artróza nemusí vést k úplné neschopnosti pohybu kloubu. Jediné nebezpečí hrozí u napadení kyčelního kloubu. Zde může dojít až k úplnému omezení pohybu.

Filed in: Artróza
© 2012- Doktornet.cz :::