Jak se bránit artróze?

Asi největším omylem, který ovšem přetrvává i v našem prostředí je to, že artróza, onemocnění kloubů, se týká pouze starší generace. Není proto vhodné se této pověry držet a o nemoc se nezajímat. Stále častěji se objevují pacienti i mezi mladšími generacemi. Dokonce vzrůstá i počet onemocněných mezi mladistvými nad patnáct let věku. Počty třicátníků postižených artrózou den ode dne rostou. Samozřejmě, že toto procento výskytu je menší, než u starších lidí.

Znát, alespoň základní údaje o této nemoci, je více než žádoucí v každém věku. Stejně tak je to s prevencí, protože je nutné začít v co nejmladším věku, aby se zabránilo případnému propuknutí choroby. Správný životní styl je základem všeho. Nezdravý životní styl nebo obezita jsou hlavními faktory, které ovlivňují propuknutí nemoci. Přetěžování kloubů, ale i opačný případ, kdy má člověk nedostatek pohybu, je špatně. Se svým životním stylem každý člověk může něco udělat, stačí jen chtít.

Problémovou skupinou jsou vrcholoví sportovci, kteří mají pohybu až nadbytek. Každodenní tréninky, přípravy nebo samotné závody. To a mnoho dalšího pohybu negativně ovlivňuje pohyblivost kloubů. Mezi vrcholovými sportovci je jen těžké najít jedince, který by neměl problémy s klouby. To dokazuje to, že nadměrné zatěžování kloubů způsobuje vážné problémy.

Snaží-li se člověk co nejvíce minimalizovat riziko vzniku této populační choroby, měl by se vyvarovat vrcholnému sportu. Nejčastěji jsou postiženi sportovci provozující tenis, squash nebo třeba fotbal. Ale vyhráno nemají ani tanečníci nebo ti, co cvičí aerobic. Nejedná se ani tak o strach ze zranění, ale právě o opotřebení kloubů způsobené nadměrnými tréninky.

Pohybové aktivity by měl člověk uzpůsobit svým fyzickým možnostem. Samozřejmě že ten, co má nadváhu by se neměl vrhnout třeba na běhy na dlouhou trať nebo například na hraní tenisu.

Doufám, že nikdo nezanevře na sport. Právě naopak. Sport ano, ale v omezené míře vzhledem ke svému stavu. Pokud si někdo myslí, že když přestane sportovat, zasedne k televizi a začne se přejídat, že má vyhráno, omyl. Je na nejlepší cestě k onemocnění. Artróza na sebe nenechá čekat a objeví se téměř okamžitě.

Pohyb je opravdu důležitý. Jak již bylo napsáno, tak v omezené míře, ale hlavně komplexní pohyb, který nezatěžuje pouze jednu část těla, jednu skupinu kloubů. Ideální volba, která se praktikuje i po propuknutí nemoci jako rehabilitace, je plavání nebo jízda na kole, kde se zapojí do pohybu celé tělo rovnoměrně. Omezit, nebo úplně vyloučit by se měly sporty s častými doskoky, jako je například basketbal.

Obezita, která postihuje stále větší procento populace, je dalším z faktorů, které negativně omezují a podporují výskyt artrózy. Lékař by měl každému pacientovi stanovit jeho optimální rozmezí váhy, které by neměl nikdy překročit. Ani samotný pohyb by nestačil, pokud by člověk nedodržel správnou životosprávu.

Pravidelným pohybem, který zatěžuje celé tělo rovnoměrně se dá docela dobře předejít vážným problémům. Nezbytné je taky posilování svalů, které nesmí ochabnout.

Stanovení správného a vyváženého jídelníčku je prioritou v prevenci. Je to důležité hned z několika hledisek. Za prvé samozřejmě udržení stálé váhy, případně snižování váhy v případě nadváhy, ale taky k zásobování těla dostatečným množstvím minerálních látek a antioxidantů. Ty zastavují degeneraci chrupavky. Kolagen, který je možné konzumovat v podobě potravinových doplňků stravy, je důležitý pro správnou pružnost.

Filed in: Artróza
© 2012- Doktornet.cz :::