Jak na rýmu a nachlazení?

Rýma a nachlazení sužují alespoň jednou za čas takřka každého z nás. Proti těmto onemocněním je možné bojovat hned několika způsoby, přičemž lze využít i různé zástupce světa rostlin.

Co je vlastně rýma a nachlazení?

Ačkoli jsou rýma a nachlazení běžnou součástí našich životů, jedná se o nemoci, které mohou být dosti nepříjemné. Stojí přitom za nimi viry. Ty mj. oslabují nosní sliznici, kterou následně mohou poměrně jednoduše napadnout bakterie. Chcete-li se rýmě a nachlazení co nejúčinněji bránit, podstatnou roli hraje zdravý životní styl, který má kladný vliv na imunitu. Pokud už ale tato onemocnění propuknou, můžete využít nejrůznější přírodní léčiva, mezi něž patří bylinky, ale pozitivně působí i další zástupci rostlinné říše.

Bylinky proti rýmě a nachlazení

Mezi nejúčinnější bylinky na rýmu a nachlazení patří bezpochyby rýmovník, tedy rostlina obsahující vonné silice, kterou lze užívat vnitřně (ve formě čaje či sirupu), ale listy stačí pouze rozlomit, rozmačkat a inhalovat. Další účinnou bylinkou je heřmánek, který je obecně považován za jednu z nejefektivnějších zklidňujících rostlin na Zemi. Během rýmy si navíc můžete dávat i horkou vanu ve formě bylinných koupelí, při kterých je možné využít např. tymián anebo eukalyptus.

Další rostliny, které pomáhají s rýmou a nachlazením

Do boje proti rýmě a nachlazení můžete „povolat“ i další rostliny, z nichž mnohé disponují štiplavou chutí a jsou vysoce aromatické. Velmi účinným pomocníkem bývá např. zázvor, ze kterého si je možné připravit zázvorový sirup, jenž obsahuje i cukr, skořici, meduňku a lístky máty, a který chutná i dětem. Využít lze rovněž křen, jenž stačí smíchat s medem v poměru 1:1, případně cibulovou šťávu. Ta sice není gurmánským zážitkem, nicméně opět můžete chuť zjemnit cukrem a medem.

Filed in: Ostatní

Leave a Reply

Submit Comment

© 2012- Doktornet.cz :::