Očkování proti planým neštovicím

Moderní medicína stále více rozšiřuje možnosti očkování proti jednotlivým nemocem. Některá očkování jsou účinnější, jiná méně. Ale v případě očkování proti planým neštovicím si člověk může být jist, že získá rozhodně menší pravděpodobnost možné infekce. Dokonce až devět z deseti lidí, kteří se nechají naočkovat, jsou ochráněni před nemocí i v případě, že jsou přímo vystaveni kontaktu s infikovanou osobou. Pokud přeci jen se očkovaný člověk nakazí virem, nemoc proběhne bez jakýchkoliv komplikací. Proto je očkování rozhodně vhodným řešením.

Očkování se provádí v dětství. V České republice se očkování proti planým neštovicím doporučuje očkovat v době, kdy se očkují i jiné klasické dětské nemoci, jak jsou spalničky, příušnice nebo zarděnky. Toto očkování není zdarma. Doktor jej může nabídnout a naočkovat za příplatek.

Obvykle se očkování provádí v co nejmladším věku. Ale není to podmínkou. Očkovat se může i dospělý člověk. Ani opožděné očkování nemá vliv na působení vakcíny. Nejdříve se děti očkují devět měsíců po porodu. Očkování u starších dětí je ale přeci jen trošku jiné. Je nutná vyšší dávka vakcíny. Očkují-li se děti kolem třináctého roku věku, pak se aplikace opakuje. Nestačí tedy jen jedna dávka, ale dvě. Dvě várky vakcíny se nemohou podat najednou. Mezi jednotlivými aplikacemi je nutný odstup alespoň měsíc a půl. Odborníci se shodují na tom, že čím dřív se vakcína podá, tím lépe pro dítě. Ale pokud to jinak nejde, nebo se rodiče rozhodnou později, dá se aplikovat i ve vyšším věku.

Podání vakcíny je klasickým způsobem pomocí injekční stříkačky, která se vpíchne pod kůži v oblasti ramene. Hlavní součástí vakcíny je virus varicely, který je pouze v oslabené formě. Očkování má vyvolat reakci imunitního systému. Ale ne takovou, aby nemoc propukla. Očkování by nemělo doprovázet žádné vedlejší nežádoucí účinky. Není nutné ani žádné výrazné omezení. Jen ve výjimečných případech se může vyskytnout malá vyrážka, která ale za nějakou dobu, hovoříme v řádech několika málo týdnů, sama zmizí. Stejně tak může být místo, kde byla aplikována injekce, zarudlé nebo citlivé.

Očkování, které doporučí lékař v době aplikace s povinnými dávkami očkování, nemusí být jedinou variantou ochrany proti planým neštovicím. Farmaceutické firmy nabízí několik vakcínu proti planým neštovicím. Tato látka řeší očkování jak proti neštovicím, tak proti ostatním povinným, výše popsaným nemocem. Aplikace je opět do ramenního svalu. Zde se podání vakcíny doporučuje co nejdříve. Ideální čas pro podání první dávky je v období patnácti měsíců věku dítěte. Je zde nutné podání i druhé dávky o šest až deset měsíců později od podání první dávky.

Očkování v obou popsaných formách je rozhodně dobrou investicí do samotného dítěte. Nejenže očkováním předejdete zbytečným starostem s nemocí, ale v případě, že by se nemoc přeci jen objevila, nehrozí žádné závažné komplikace, které by se jinak mohly objevit. Nehrozí taky možnost zanesení puchýřků nebo třeba zákeřný zápal plic. Sníží se tím taky riziko pásového oparu. Zvláště ohroženou skupinou jsou i těhotné ženy, které zatím plané neštovice neprodělaly.

Filed in: Plané neštovice
© 2012- Doktornet.cz :::