Mýty a polopravdy kolem planých neštovic

Plané neštovice se staly velmi rozšířenou nemocí široké veřejnosti. Její výskyt se v posledních několika letech rozšířil natolik, že již není člověka, který by se s touto nemocí nesetkal, ať už osobně, nebo v podobě někoho blízkého. Nemoc se stala tak běžnou, že se ji přezdívá klasická. Nemoc se dostala do podvědomí široké veřejnosti a objeví-li se u někoho, tak to nikoho nepřekvapí. V České republice se nemoc vyskytuje až dvakrát častěji než je obvyklé. Plané neštovice jsou proto nemocí všeobecně známou a plní diskusní fóra nejednoho časopisu.

Nemoc je natolik rozšířena, že většina čtenářů ji má již dávno za sebou. Mnozí si na její průběh ani nepamatují, protože to bylo tak dávno, že o tom prostě už neví. Tím pádem, že téměř každý z nás tuto nemoc prožil, ji zná dokonale. Dokáže hovořit o jejich příznacích i komplikacích. Riziko hrozí jedině u těhotných žen. Zde by mohly přijít jisté komplikace. Ale jinak je nemoc v současné době jednou z těch běžnějších. Neštovice jsou natolik známé, že se kolem nich vytvořila řada nepravd a mýtů.

Dřív byla mezi širokou veřejností rozšířena myšlenka, že plané neštovice jsou nemocí, kterou může člověk dostat jen jednou za život. Prodělal-li člověk v dětství neštovice, v dospělosti se již nemusel obávat. Jenže poté přišly farmaceutické firmy s myšlenkou, že tomu tak být nemusí a že člověk se může neštovicemi nakazit opakovaně. Tradiční vědomosti zde zvítězily. Nemoc je opravdu možné prodělat jen jednou za život. Pokud člověk jednou prodělal tuto nemoc, nemusí se jejího vrácení obávat.

Proti neštovicím, stejně jako proti mnoha dalším nemocem, je možné se očkovat. Tato informace je mezi veřejností známá. Ale už jen málo lidí ví, jak to vlastně s účinností vakcíny je. Existuje skupina odborníků, kteří tvrdí, že vakcína je stoprocentně účinná a lidé se po její aplikaci nemusí nákazy obávat. Na druhé straně ale existuje názor, že po aplikaci vakcíny čekají člověka komplikace s množstvím vedlejších účinků, které očkování způsobuje. Vedlejší příznaky jsou bolest hlavy, vysoká teplota nebo nevolnost. Statistiky ale dokazují, že jen malé procento, dokonce asi jen jedno procento ze všech naočkovaných, lidí potkají tyto nepříjemné vedlejší příznaky.

Mýtus, který je taky spojený s očkováním, se týká lidí, kteří si bohužel nepamatují, zda plané neštovice již prodělali, či nikoliv. Pochybní léčitelé se snaží lidi přesvědčit, že očkování v takovém případě by lidem mohlo jedině ublížit. Opět je to omyl. Pokud by se člověk, který již neštovice prodělal, nechal očkovat, nestalo by se mu vůbec nic. Tělo již stav neštovic prodělalo a má vytvořené látky, které potřebuje. Není tedy nutná obava.

Jakmile se objeví první příznaky planých neštovic, určitě je dobré navštívit ošetřujícího lékaře. Mnozí se domnívají, že jim lékař přesně stanoví, jaké riziko v tom konkrétním případě hrozí. Omyl, současná medicína nedokáže přesně určit, jak nebezpečný průběh může mít nemoc v tom konkrétním případě. Dokonce spíše naopak. Mnohokrát se těžký průběh nemoci objeví bez předchozích komplikací. Bez toho, aby se na to pacient mohl připravit. Nemoc ve své těžké podobě může postihnout i člověka, který dodržuje zásady zdravého životního stylu.

Filed in: Plané neštovice
© 2012- Doktornet.cz :::