Jak se projevují plané neštovice

Plané neštovice jsou všemi známá nemoc. Člověk se nejčastěji nakazí pomocí horních cest dýchacích. Jedná se o virové onemocnění, které je přenosné z člověka na člověka. Jakmile se dostane virus do těla člověka, trvá asi čtrnáct až šestnáct dnů, než se samotná nemoc projeví. Nemoc má na svědomí virus, známý jako Viracella zoster.

Je-li člověk infikován, nepozná na sobě sebemenší příznaky nemoci, až do doby, než se sama nemoc projeví. Poté se mohou objevit menší příznaky, které nejsou typické pro toto onemocnění. Jedná se o zvýšenou teplotu, únavu organismu, zimnice nebo třeba žaludeční problémy, které mohou přerůst v průjmy.

Prvním znakem, který jasně ukazuje na plané neštovice, jsou tak charakteristické puchýřky, které se objevují po celém těle pacienta. Kůže, na které se puchýřky objevují je citlivá, mnohdy až bolestivá.

Ještě než se objeví první puchýřek, teplota pacienta stále stoupá. To by měl být varovný signál pro člověka, že se s jeho tělem něco děje. Teplota může dosáhnout až neobvykle vysokých hodnot. Doprovází je bolesti hlavy.

V této fázi nemoci jsou ostatní lidé velmi ohroženi. Nemoc se šíří jak přímým kontaktem s nemocným člověkem, tak pomocí kapénkové infekce. Proto je dobré zajistit co největší izolaci pacienta před ostatním světem. Nemoc by se totiž mohla snadno rozšířit na širokou veřejnost. Pacient si sice ještě nemusí být jist, jakou nemoc skutečně má, a právě proto není dobré riskovat případné nakažení dalších osob.

S jistotou je možné určit nákaza planými neštovice až v době, kdy se objeví typické puchýřky, tzv. neštovičky. Jednotlivé neštovičky se objevují postupně a vyskytují se na celém těle. Bláhovost by byla si myslet, že po prvním objevení neštoviček se již další nevytvoří.

Počet neštovic na těle pacienta je velmi individuální. Proto zde není možné uvádět přesné počty. Na těle některého pacienta se objeví jen několik desítek, ve výjimečných případech je možné jich napočítat až tisíc. Chcete-li nějaký přibližný počet, tak je možné počítat kolem stovek jednotlivých neštoviček.

Jak není možné dopředu určit, kolik neštovic ten konkrétní pacient bude mít, tak je možné určit směr, jakým se bude výskyt neštovic ubírat. První puchýřky se objeví ve vlasech, kde nemusí být hned zpozorovány. Odtud se přesunují na obličej a dále dole na tělo, kde se dostanou i na všechny končetiny. Možný výskyt je opravdu všude, proto je nutné kvalitní prohledávání těla. Dokonce se mohou vyskytnout i v konečníku nebo pochvě, proto je obezřetnost na místě.

Úplně prvotní stádium puchýřků se nazývá makule, což jsou malé zarudlé skvrny na těle. Makule mohou růst. Jsou velmi nepříjemné. Pacient má nutkání se pořád škrabat. Dorostou do velikosti puchýřku. A v této době už jsou z nich papule. Na vrcholku, uvnitř takových papulí, se tvoří průhledná tekutina, která se postupem času mění v hnis. Tyto puchýřka pak samovolně prasknou. Není dobré jejich násilné praskání. Jakmile hnis vyteče, puchýřek zaschne, na jeho povrchu se vytvoří stroupek, který během asi dvou týdnů se sám sloupne. Opět není vhodné jeho odstraňování. Hrozí zde vytvoření jizvičky.

Do doby, než puchýřky zaschnou, je člověk stálou hrozbou pro své okolí. Jakmile ovšem puchýřky zaschnou, nehrozí pro okolí pacienta větší nebezpečí.

Výše popsána akutní fáze, během které jsou puchýřky naplněny hnisem, tvá asi čtyři až sedm dnů. Úplné zmizení všech neštoviček je možné očekávat po době asi tří týdnů.

Filed in: Plané neštovice
© 2012- Doktornet.cz :::