Plané neštovice, které jsou nemocí, jež není nutné moc představovat, řadíme mezi virová onemocnění. To v praxi léčby znamená to, že není možné je léčit pomocí klasických antibiotik. Jelikož není toliko dostupných prostředků, současná medicína na léčení neštovic nemůže využít tzv. antivirovou terapii. Proto se ve většině případů uchyluje ke klasické léčbě, v podobě podávání medikamentů na snížení teploty a přípravky proti puchýřkům, které se objevují po celém těle pacienta. Jako prevence před tímto onemocněním je možné použít vakcínu, která je spolehlivá. Po vakcíně je největší poptávka mezi nejmenšími dětmi, respektive ji požadují jejich rodiče. Ale stejně nebo možná i více lidí sahá po této vakcíně v dospělosti, neproděla-li ještě tuto chorobu a pohybují se v rizikovém prostředí. Týká se to teda převážně učitelů v mateřských školách, kde je riziko nákazy asi nejvyšší.
Objeví-li se první puchýřky na těle, je nutné, aby se ihned začalo s jejich potěrem nějakou z dostupných pudrů. Používají se převážně pudry kvůli tomu, aby poškozené místo vyschlo. Každý pacient by se měl snažit si vyrážku neškrabat. Jednak si zvyšuje riziko, že mu zůstanou malé jizvičky po puchýřcích, ale taky je zde riziko přenosu infekce a dalšího šíření vyrážky. I proti tomuto se používá pudr. Pro pacienty, kteří nemohou mít pudr, se využívají antiseptické masti. Jak již bylo napsáno výše, masti a pudry nejsou jedinými přípravky, které se užívají. Lékař může předepsat tzv. antipyretika, která jsou proti vysoké horečce a bolesti hlavy.
Jednou z nejdůležitějších zásad při léčbě planých neštovic je, se za žádnou cenu neškrabat. Infekce by se totiž mohla dále roznášet. Nebezpečí zanícení je čím tím hrozivější, čím více se pacient škrabe. Infekce by se mohla rozšířit tak, že by se i délka nemoci neúměrně protáhla a pacient by trpěl mnohem déle. Při objevení prvních puchýřků je dobré navštívit lékaře, který určí diagnózu a předepíše příslušné léky.
Neštovice jsou nemocí, která neodezní během pár dnů, proto je nutné se na toto připravit. Průvodním znakem jsou i vysoké teploty, a proto se doporučuje konzumace přípravků na snížení teploty. Kvůli těmto lékům není nutná návštěva lékaře. V každé domácnosti by se měl vyskytovat léky na snížení teploty. Je už jedno, zda člověk si vezme Paralen nebo Ibalgin. Před každým požitím léků je nutné, aby si pacient dobře přečetl příbalový leták, ve kterém se dočte, jaké vedlejší příznaky se mohou projevit, dávkování nebo ve kterých případech se léky nesmějí užívat. V opravdu výjimečných případech se může použít Dithiaden. Ten se používá v těch případech, kdy malé děti nesnesou vyrážku a neustále se škrabou. Zde by pak hrozilo velké nebezpečí přenosu infekce. V tomto případě se rodiče uchýlí k podání tohoto přípravku.
Plané neštovice nejsou žádnou výjimkou a nikdo se v dnešní době již nemusí lekat, objeví-li se na jeho těle nebo na těle dítěte nějaká ta vyrážka. Samozřejmě, že pokud se nemoc projeví, není dobré otálet. Návštěva lékaře je nutná, aby náhodou nedošlo k nějakým komplikacím, protože se přeci jen jedná o infekční onemocnění. Na to je nutné pamatovat při cestě k lékaři. Jednak se dítě dostane do kontaktu s lidmi během cest, ať už na ulici nebo v hromadných prostředcích, a poté je zde čekárna u lékaře, kde může čekat spousta jiných lidí. Hrozí proto zde nakažení lidí, kteří tuto nemoc třeba ještě neprodělali.