Mýty a časté omyly týkající se artrózy

Ohledně artrózy, neboli onemocnění kloubů, se toho napsalo již velmi. A mnoho z toho jsou nepodložené fámy, které děsí lidi, a úplně zbytečně. Artróza ohrožuje lidi až ve stáří. Omezení pohybu způsobené obezitou. Jediný lék je voperovaný umělý kloub. Bolest kloubů se rovná artróza. Toto je jen malý výčet toho, co se o této nemoci již napovídalo. Poučky, které ale vůbec nejsou poučné a pravdivé. Je pravda, že onemocnění artrózou je jedno z nejběžnějších onemocnění kloubního aparátu.

V posledních několika letech se o artróze mluví stále častěji. Do propagace se zapojily i hromadné sdělovací prostředky, které informují lidi o této chorobě. Pravda je, že artróza postihuje asi třináct procent populace. U lidí, kteří oslavili sedmdesát let své věku a nejsou postiženi touto chorobou, je to jen otázka času, kdy se u nich projeví.

Většina seniorů dnešního věku se potýká s touto populační chorobou. Proto zřejmě vznikla ona fáma, že se jedná o nemoc starší generace. Podle statistických údajů je toto tvrzení ale nepřesné a nepravdivé.

Domnívat se, že tato nemoc je jen výsadou stáří je nesmysl. Dokazuje to i fakt, že více než v polovině případů se jedná o věkovou kategorii od patnácti do šedesáti pěti let. Logicky z toho usoudíme, že spojovat artrózu s pozdním věkem je nesmysl. V posledních několika letech se čekárny lékařů naplnily pacienty okolo třiceti let věku. Přibývá ale i mladších pacientů. Až o jednu třetinu se zvýšil počet pacientů mezi dětmi a dospívajícími.

Růst poštu nemocných mezi mladší generací je zapříčiněn rostoucí obezitou mezi malými dětmi. S nadváhou se spojují další pověry týkající se nepravých informací spojených s artritidou. Podlé této pověry jde o to, že člověk postižený touto chorobou se nemůže dostatečně hýbat, kvůli tlaku svého těla na klouby. Člověka bolí klouby kvůli své nadváze a tím nemá dostatečný pohyb, protože ho to prostě bolí.

Jedná se opět o omyl. Člověk trpící obezitou a zároveň artrózou zřejmě nebude běhat maraton, ale k vykonávání lehčího pohybu mu nic a nikdo nebrání. Jednou z doporučených technik pohybu je plavání, případně cviky ve vodě. Pokud ani takový pohyb by člověku nedělal dobře, změna jídelníčku jistě přinese kýžený výsledek. Úprava stravovacích návyků je při snaze shodit nějaká ta kila více než žádoucí.

Někdo ve výměně celého klubu vidí dokonalý zázrak a jediné řešení problému. Náročná operace ale nemusí být vždy nutná a skutečnost, týkající se operace je někde úplně jinde. Moderní medicína ještě nedokáže zázraky. Výměna kloubu je sice ve velmi pokročilém stádiu, ale i tak to není definitivní řešení. Vyměněný kloub sice vydrží několik desítek let, ale nikdo to nemůže určit přesně. Jedná se o velmi individuální stav, který se liší u každého pacienta. Existuje spousta dalších faktorů, které funkci nového kloubu ovlivňují, jako například zánět.

Díky vysokému tréninkovému nasazení mnoho sportovců trápí problémy s klouby. Toto tvrzení je bohužel pravdivé. Trénink, ale i samotné závodění kloubům moc nepřidá. Mnozí se domnívají, že je nutné, ihned po propuknutí nemoci, omezit co možná nejvíce jakýkoliv pohyb.

Na druhou stranu existuje řada pacientů, kteří si samotnou léčbu artrózy nedovedou bez pohybu vůbec představit. Pravidelné tělesné aktivity pomáhají s rehabilitací. Speciální cviky, které doporučí specialisty nebo fyzioterapeut, slouží k tomu, aby lidské svaly ochabovaly, či dokonce brání dalšímu zhoršování stavu kloubů.

Filed in: Artróza
© 2012- Doktornet.cz :::