Atkinsova dieta – zázrak mezi dietami?

Neuvěřitelný rozruch byl způsoben v západních zemích právě Atkinsovou dietou v sedmdesátých letech 20. století. Znamenala totiž naprostý převrat v dosud zaběhnutých tradičních názorech uznávaných dietologů. Tento převrat spočíval v tom, že lidé s nadváhou kteří chtěli zhubnout, se v podstatě nijak neomezovali a konzumovali stále vše co jim chutnalo a to ještě v množství, jaké uznali za vhodné. Základem však bylo nejíst jídlo s obsahem cukrů. Absurdita spočívala v podstatě v tom, že bylo možné jíst například neomezené množství smažených kuřat, kila přesto nepřibývala, ale naopak mizela. Čím to bylo zapříčiněno?

Dlouhá léta pracného výzkumu byla shrnuta Dr. Atkinsem do proslavené knihy, která se prodala v nákladu 17-ti milionů kusů. Opravdu se ukázalo, že Atkinsova dieta je účinná a to hlavně u lidí s vyšší nadváhou. Paradoxně na ni nasazovala metodu, založenou na konzumaci velkého množství bílkovin a tuků. To se tedy začalo propagovat ve světě zaměřeném na redukci hmotnosti.

Atkinsova dieta je založena na jednom snadném principu, který byl prověřen i profesionálními sportovci. Když se lidskému organismu povede maximálně omezit příjem sacharidů, začne tělo potřebnou energii vyrábět z uloženého tuku. Tyto tuky pak ubývají velmi rychle.

V praxi pak Atkinsova dieta neznamená dodržování všeobecně doporučených principů redukce hmotnosti, tak jak jsou vykládány praktickými lékaři a výživovými specialisty. Nejedná se tedy o klasicky doporučované snížení konzumace tuků a přidání fyzické aktivity. Během Atkinsovy diety je strava složena z jedné třetiny z bílkovin a dvou třetin tuků.

Jaké potraviny je tedy povoleno během diety konzumovat, a které z jídelníčku raději vynechat? Podívejme se na následující výčet potravin.

Základem stravy by se měly stát potraviny bez obsahu cukrů, znamená to tedy vyšší konzumaci masa, vajíček a mléčných výrobků. Zde se však nemá jednat o přeslazené jogurty a dezerty. Také je možno jíst určité druhy zeleniny a houby.

Není naprosto důležité množství, které takovéto potravy sníme, mnohem významnější je pohlídat si, abychom nepřijímali v potravě cukry. To by se nám totiž nemuselo zrovna na začátku Atkinsovy diety vyplatit.

O jaké potraviny obsahující sacharidy tedy jde? Je nutné podotknout, že se nejedná jenom o cukrovinky, slazené limonády a džusy. Překvapivě může jít především o přílohy, které k jídlům podáváme téměř automaticky. Do svého jídelníčku určitě nezařazujte brambory a rýži. Vyhněte se také veškerému pečivu a obilovinám. A i přestože jsou ovesné vločky, nebo corn flakes velmi populární a rozšířené mezi příznivci zdravé stravy, nejezte ani ty. Těstoviny nejsou rovněž vhodnou potravinou při této dietě.

Vzhledem k tomu, jakým způsobem se nyní zredukoval počet potravin, které jíst můžete, Vám může Atkinsova dieta připadat nesmyslně náročná. Neopomínejte však fakt, že oproti jiným dietám můžete jíst maso a mléčné výrobky jak je Vám libo. V praxi se tedy nemusíte strachovat, že při tomto způsobu redukce váhy budete trpět hladem.

Jednoduše, jestliže jste jedli k obědu raději menší porci řízku a větší porci brambor, v průběhu Atkinsovy diety na to zapomeňte a udělejte to jinak. Brambory si nedávejte, zato řízky si vezměte dva. Nebo i tři!

Filed in: Hubnutí
© 2012- Doktornet.cz :::