Bezuhlovodanová dieta

V případě, že chcete velmi rychle shodit nadbytečná kila, může pro Vás být právě bezuhovodanová dieta tou pravou volbou. Mohlo by se stát, že Vám tato dieta bude na první pohled připadat jako ideální řešení vedoucí k dlouhodobě udržitelné štíhlé postavě, realita je však poněkud komplikovanější. Jelikož úspěch této diety spočívá ve vyřazení určitých nezbytných živin z jídelníčku, je doporučováno dodržovat tento režim pouze po nezbytně dlouhý časový interval.

Bezuhlovodanová dieta je založena na jediném principu, který se dodržuje při sestavování dietního jídelníčku. Tímto pravidlem je odstranění veškerých cukrů a škrobů z potravy, kterou přijímáme. Pokud bychom se na tuto problematiku podívali z odborného hlediska, zjistíme, že příjem určitého množství cukrů má v lidském organismu nezastupitelnou roli v závislosti na tělesné stavbě jedince a jeho tělesné zátěži.

Již v úvodu je nutné znovu upozornit, že tento způsob úbytku hmotnosti je pouze dočasnou metodou k dosažení požadovaného výsledku, jelikož je založen na vyloučení důležitých živin ze stravy. Při dlouhodobém či snad trvalém stravování dle této diety hrozí vážné zdravotní problémy.

Jak tedy dochází k redukci váhy v průběhu bezuhlovodanové diety? Odpověď je poměrně snadná. Sacharidy jsou pro lidské tělo přirozeným zdrojem energie. Když se tedy sníží jejich přísun, začne tento zdroj energie organizmu chybět a jako náhradní řešení zvolí právě požadované štěpení tuků.

Tímto drastickým způsobem požadujícím odstranění cukrů z přijímané potravy opravdu můžeme dosáhnout velkého váhového úbytku. Jistě to však není jen takto snadné. Tělo nezačne používat k dodání potřebné energie jen uložené tuky, ale také svalovou bílkovinu, což ve výsledku může znamenat i úbytek svalů. Na ten je však potřeba delšího času, proto se tedy není nutné obávat, že po desetidenní bezuhlovodanové dietě budete kost a kůže.

Přejděme ale již ke skladbě stravy. V základu lze tvrdit, že při bezuhlovodanové dietě je možné obdobné stravování jako před jejím započetím. Lze tak bez větších pochybností jíst maso, uzeniny, vejce a mléčné výrobky tak, jak je pro Vás běžné.

Je důležité nevynechávat z jídelníčku zeleninu, opět ale musíme zdůraznit, že tato zelenina nesmí obsahovat sacharidy. Optimální variantou se stávají různé saláty a populární jsou také okurky. Je možné jíst i celozrnné (!) pečivo.

Sami už zřejmě dokážete odhadnout, které potraviny budou k dosažení cíleného efektu zakázány. Ovoce, cukernatou zeleninu – např. mrkev, kukuřici a hrách je nutné na chvíli z jídelníčku vyloučit. Dále není povolen alkohol a to ani jediná sklenička vína či piva po práci. Zmiňovat sladkosti už snad není ani nutné, proto raději zmíníme nástrahy v podobě příloh v české kuchyni. Za nevhodné potraviny jsou považovány brambory, těstoviny a rýže. Rada nejdůležitější na konec: chcete-li bezulovodanovou dietou zhubnout, nejezte bílé pečivo!

Z výše uvedeného seznamu povolených a nepovolených potravin samozřejmě vyplývá, že bezuhlovodanová dieta nemůže být celoživotním stravovacím režimem. Největším plusem bezuhlovodanové diety je opravdu rychlý úbytek hmotnosti, avšak stravování tímto způsobem ani zdaleka nezahrnuje veškeré dlouhodobě potřebné živiny pro náš organismus.

Závěrem poslední doporučení, chcete-li touto dietou dosáhnout trvalých výsledků, musíte si i po jejím ukončení hlídat Vaše stravovací návyky a cukry v potravinách stále lehce omezovat.

Filed in: Hubnutí
© 2012- Doktornet.cz :::