Ketonová dieta pro vegetariány

Ketonová dieta je možná vůbec nejčastěji představovaná jako dieta, která je zvlášť vhodná pro každého, komu se po nocích zdá o jídelníčcích sestavených ze steaků a anglické slaniny. Pokud se rozhodnete o něco blíže prozkoumat hlavní zásady této diety, opravdu brzy narazíte na snídaně se slaninou, obědy s hovězím masem a večeře s rybou. Je ale možné začít držet ketonovou dietu i v případě, že maso z nějakého důvodu nejíte? Na co je dobré dát v takovém případě pozor? Odpovědi přesně na tyto otázky najdete na následujících řádcích věnovaných ketonové dietě pro vegetariány.

I když v drtivé většině nejoblíbenějších jídelníčků podle ketonové diety najdeme přehršel nejrůznějších masných výrobků, samotný princip fungování této diety s konzumací masa nestojí ani nepadá. Spíš tady jde o to, že maso je jedním z nejoblíbenějších zdrojů bílkovin, jejichž vysoký příjem je pro úspěšné hubnutí s ketonovou dietou klíčový. Pokud si proto v případě, že maso nejíme, pohlídáme, aby náš pravidelný denní příjem bílkovin odpovídal potřebám našeho těla, můžeme se bez obav do ketonové diety pustit.

Ketonová dieta jako taková je totiž založená na postupném navození a udržování zvláštního stavu známého jako ketóza, který přirozeně nastává několik dní po té, co z našeho jídelníčku prakticky úplně vyřadíme veškeré sacharidy. Po vyčerpání zásob glykogenu totiž náš organismus bude nucen začít čerpat energii z tzv. ketonů, k nimž se dostane prostřednictvím spalování tuků. Ty proto brzy začnou mizet. Prakticky tak ketonová dieta spočívá v omezení denní konzumace sacharidů zhruba na 15 až 30 gramů denně, a to podle toho, nakolik na sebe hodláme být přísní. Spolu s tím našemu tělu dodáváme dostatek bílkovin a tuků.

Pokud se proto k této dietě uchýlíme jako vegetariáni, až tak mnoho se toho pro nás zase změnit nemusí. Vegetariánská strava vhodná pro dlouhodobé fungování ostatně dostatek bílkovin musí obsahovat tak jako tak, a proto se budeme soustředit spíše na samotné vyloučení sacharidů.

Z tohoto pohledu se naším „denním chlebem“ stanou pravděpodobně vajíčka a nejrůznější sýry. Jde totiž o takové zdroje bílkovin, které neobsahují vysoké množství sacharidů. Na rozdíl od mezi vegetariány tolik oblíbených luštěnin, na které naopak budeme muset na nějakou dobu zapomenout. I přes veškeré jejich pozitivní efekty na lidské zdraví totiž obsahují poměrně vysoké koncentrace sacharidů. Pokud se proto jako vegetariáni budete ptát, jak bude vypadat největší změna ve vašem novém jídelníčku, s největší pravděpodobností to bude právě vypuštění luštěnin. A to at‘ už máte v oblibě cizrnu, fazole nebo hrách.

Velice vhodné naopak bude zvýšit vaši spotřebu vajec, které samozřejmě můžete po libosti míchat právě se sýrem. Největší zastánci ketonové diety mezi vegetariány tak například často doporučují připravovat sýrové omelety pouze z vaječných bílků – to kvůli cholesterolu obsaženému ve žloutcích.

Druhá neméně oblíbená rada potom směřuje k těm, kteří v rámci svojí bezmasé stravy do jídelníčku zhusta zařazují nejrůznější proteinové koktejly nebo shaky. Pokud si pozorněji přečtete složení mnoha z nich, tak brzy zjistíte, že jejich mléčná varianta obsahuje docela vysoké množství sacharidů, a pouze zalité vodou zase vždy nemusí chutnat úplně nejlépe. I v takovém případě nám mohou pomoci vaječné bílky. Smíchejte je se sypkým proteinem, a získáte vynikající těsto na speciální na bílkoviny mimořádně bohaté palačinky.

Filed in: Ketonová dieta
© 2012- Doktornet.cz :::