Cílená ketonová dieta

Ketonová dieta si svoji relativní proslulost nezískala jako jedna z dalších bizarních diet, jimž věnujeme pozornost díky divokému vychýlení jídelníčku na tu či onu stranu. Samozřejmě. Představa masa, tučnějšího sýru nebo spousty vajíček se na první pohled sice může zdát trochu bizarní. Ale už na ten druhý brzy zjistíme, že ve skutečnosti za principem této diety stojí docela logická úvaha. A především. Po různých modifikacích ketonové diety s oblibou sahají aktivní sportovci, kteří tu a tam potřebují trochu upravit množství a objem svých tukových polštářků. Pokud se potom přímo zaměříme na to, jak vypadá ketonová dieta v podání těch nejzapálenějších milovníků pohybu, pak zjistíme, že nejčastěji volí tzv. cílenou ketonovou dietu.

Cílená ketonová dieta je jednou ze tří hlavních variant této diety jako takové. Úplně přesná čísla samozřejmě není snadné získat k dispozici, ale i přesto můžeme říci, že ze všech těchto variant je v praxi nejméně rozšířená. Ale určitě to není způsobeno tím, že by snad byla nejméně efektivní nebo snad dokonce nejvíce riziková. Spíš tu jde zkrátka o to, že její zásady jsou střižené na míru těm z nás, kteří opravdu aktivně sportují. Tedy pravidelně a v náročných tréninkových dávkách.

Organismus dlouhodobě vystavený náročné fyzické zátěži je totiž o poznání více závislý na dodávání energie nezbytné pro jeho správné fungování. Jinými slovy si nemůže dovolit riskovat naprosté svalové vyčerpání, které by poměrně snadno mohlo nastat v případě, že bychom se při drastickém omezení sacharidů pokoušeli podávat stejně intenzivní výkony jako před ním.

Z tohoto důvodu také postupně vznikla cílená ketonová dieta, která částečně upravuje oblíbenou cyklickou ketonovou dietu tak, aby vyhovovala potřebám i těch nejaktivnějších sportovců. Připomeňme v rychlosti, o co tu jde. Cyklická ketonová dieta rozvíjí klasickou dietu tohoto střihu tak, že je založená na střídání dvou fází. V první z nich na pět dní omezíme příjem sacharidů, čímž nastartujeme metabolismus tuků jako záložních zdrojů energie. Poté následují dva dny, kdy sacharidy opět zařazujeme tak, aby ve svalech vznikla dostatečná zásoba glykogenu pro fyzické aktivity v následujícím týdnu.

Je však možné, že vaše náročné fyzické aktivity se odehrávají každý den, a váš organismus si proto nemůže dovolit s doplněním zásob sacharidů čekat celý týden. Proto sice sacharidy v jídelníčku „klasicky“ omezíme, ale zařadíme je v přesně určeném množství krátce před tréninkovou jednotkou, a krátce po ní. Vodítkem pro to, kolik sacharidů máte vašemu organismu dodat potom samozřejmě bude vaše aktuální hmotnost. Zhruba tu platí, že na jeden kilogram tělesné váhy zařazujeme asi 0,7 gramu sacharidů.

Co se týče ostatních zásad, platí tu ostatní typická pravidla ketonové diety. To znamená je třeba hodně a často pít, spolu s tím nepodceňovat roli vitamínů. Zvláště se to potom týká těch, které jsou rozpustné ve vodě. Dodejme ještě jednu věc. Díky průběžnému doplňování sacharidů před a po fyzické aktivitě tentokrát nehrozí naprosté vyčerpání glykogenových zásob. Z toho důvodu proto také cílená ketonová dieta nevyžaduje onu dvoudenní fázi doplňování sacharidů. Nezapomeňte na to! Cílená varianta ketonové diety je totiž opravdu vhodná především pro skutečně aktivně sportující osoby, jako jsou například atleti.

Filed in: Ketonová dieta
© 2012- Doktornet.cz :::