O ketonové dietě

Připadá vám spojení diety a plného žaludku jako protimluv? Zdá se vám občas o magických dietách, které jsou postavené na nestřídmé konzumaci steaků? Nebylo by vám proti srsti strávit dny diety dopřáváním si mléčných výrobků co hrdlo ráčí? Potom vás možná trochu překvapíme. Místo návštěvy ordinace psychiatra totiž doporučíme vyzkoušet tzv. ketonovou dietu, která stojí a padá právě spolu se zmíněnými pravidly. Na vás tak zbude jediný úkol. Výměnou za tuto možnost velkorysého přísunu bílkovin budete muset drasticky omezit příjem sacharidů v potravě.

Ketonová dieta, se kterou se možná vůbec nejčastěji dnes můžeme setkat v prostředí posiloven, je pravým opakem drastických diet, založených na sebemrskačském omezování příjmu potravy. Máte chuť na trošku libového hovězího? Ale prosím! Přemýšlíte, jestli si neudělat omeletu z pěti vajec? Jenom do toho! Na co čekáte?

Na první pohled se snadno může zdát, že podobná dieta zkrátka musí být naprostý nesmysl. Ve skutečnosti jsou ale všechny tyto pobídky neseny hlubokým smyslem. Účelem všech těchto zdánlivě paradoxních rad je totiž to, aby se náš organismus dostal do stavu takzvané ketózy. Tímto termínem přitom označujeme situaci, kdy se masivní konzumací bílkovin za současného omezení přísunu sacharidů, změní hlavní zdroj energie našeho organismu ze sacharidů na ketony. A ty vznikají spalováním tuků. Což je pro nás, jako ty, kteří bojují s nadbytečnými kily, zásadní.

Ketonová dieta proto nepatří k těm, které by na dodržování byly bůhvíjak složité. Stačí se tak naopak držet v podstatě jenom dvou hlavních zásad nebo pravidel. Za prvé je třeba navýšit náš pravidelný příjem bílkovin, a to třeba i za pomoci nejrůznějších proteinových potravních doplňků. Druhým a ze všeho nejdůležitějším pravidlem je potom skoro úplné vyloučení sacharidů z našeho jídelníčku. Jejich maximální denní příjem by se proto měl pohybovat někde kolem 40 gramů.

Protože je naším hlavním cílem získat do našeho organismu co nejvíce bílkovin, vaše první kroky v obchodě s potravinami by měly vést k regálům plným masa, ryb a drůbeže. Svůj vozík samozřejmě můžete až po okraj naplnit také vajíčky a mléčnými výrobky. U těch ale pozor! Určitě si vždy pozorně prozkoumejte jejich složení. Nejrůznější sladká mléka samozřejmě často obsahují daleko větší množství sacharidů, než kolik si jich při držení ketonové diety můžete dovolit přijmout.

Je možné, že se teď už pomalu začínáte křižovat při představě, že budete pořád dokola jíst jenom maso, vajíčka nebo pít mléko. Taková představa je ale dost zavádějící! Nezapomínejte totiž na to, že po libosti můžeme konzumovat také všemožnou zeleninu, která tak snadno našemu novému jídelníčku dodá patřičnou pestrost. Především nejrůznější saláty nebo okurky tady mohou být vítanými pomocníky.

Samozřejmě je ale v této souvislosti myslet na to, že úplně ne každý druh zeleniny tu může být vhodný. Na zeleninu s vyšším obsahem sacharidů si samozřejmě na nějakou dobu budeme muset nechat zajít chuť. Konkrétně tak půjde samozřejmě hlavně o luštěniny, červenou řepu, mrkev, papriku, rajčata nebo celer. Snad ani nemusíme dodávat, že úplnou stopku budeme muset vystavit bramborám a rýži.

A samozřejmě také.. ..pečivu a alkoholu! Pozor bychom si však měli dát i na kávu.

Filed in: Ketonová dieta
© 2012- Doktornet.cz :::