Bezlepková dieta

Pojem bezlepková dieta byl ještě nedávno pevně spjat pouze s onemocněním imunitního systému, kdy se u člověka objeví alergická reakce po pozření lepku. Proto byla bezlepková dieta v popředí zájmu především u lidí majících tuto poruchu – celiakii a jejich příbuzných. Před nedávnem se však ukázalo, že bezlepková dieta se stala velmi populární u největších současných celebrit, např. Gwyneth Paltrow, která díky bezlepkové dietě hubne.

Zřejmě jste také někdy při svých nákupech narazili na regál plný bezlepkových produktů – od mnohých druhů sušenek až po těstoviny. Tyto potraviny měly být zprvopočátku určeny pro lidi s alergií na lepek. Lepek je nepříliš známou součástí mnoha potravinářských výrobků, nachází se téměř ve všech obilninách – například v potravinách vyrobených z pšenice, žita nebo ječmene. Vyloučit lepek z jídelníčku je však poněkud komplikované, vzhledem ke skutečnosti, že je v těstovinách nebo chlebu jednou z jejich hlavních složek. Používá se však také jako zahušťovadlo, proto jej můžeme nelézt i ve zmrzlině či kečupu.

Ze Spojených států amerických k nám však stále více doléhají pozitivní ohlasy na bezlepkovou dietu, jako na překvapivou možnost redukce váhy.

Průběh této diety je velmi snadno pochopitelný. V našem jídelníčku provedeme pouze jedinou změnu – přestaneme přijímat lepek, tak jako bychom měli celiakii, jinak budeme jíst stejně jako před začátkem bezlepkové diety. V případě, že se rozhodnete k redukci Vaší hmotnosti právě tímto způsobem, zpozorujete již v krátkém časovém horizontu zajímavé výsledky.

Velká část lidí, kteří se rozhodli dobrovolně podstoupit bezlepkovou dietu tvrdí, že jim přinesla nejen snížení hmotnosti, ale také lépe vypadající pleť. Pozitivní je její působení na klouby, kde zamezuje jejich natékání. Lidé, dodržující tento režim, také často prohlašují, že si připadají méně „nafouknutí“ než předtím.

Jelikož se lepek vyskytuje v opravdu v širokém spektru prodávaných potravin, je nutné být velmi trpěliví až do doby, než se naučíme rozeznávat potraviny bezlepkové od potravin s obsahem lepku. Zpočátku to bude samozřejmě složité, ale s určitou dávkou vytrvalosti se po nějaké době naučíte bezlepkové potraviny snadno rozpoznávat a při jejich nákupu již nebudete dlouze uvažovat, ale automaticky je budete ukládat do nákupního koše.

Které běžně používané potravinářské produkty bychom měli při bezlepkové dietě z našeho jídelníčku vyloučit? Rozhodně se jedná o běžný chléb. Dále ze svých domácích zásob odstraňte oplatky, ovesné vločky a v podstatě všechny ostatní obiloviny. Těstoviny, kromě bezlepkových, také není možné konzumovat. Vyhýbejte se všem průmyslově vyráběným dressingům a pozor si dávejte i na polévky zahušťované běžnou moukou.

Možná jste nyní získali mylný dojem, že žádné obiloviny jíst nemůžete. To však není pravdou, vhodná pro Vás může být například rýže nebo všechny kukuřičné produkty. Jak jsme zmínili již na počátku, ostatní položky Vašeho jídelníčku se nemění. Jezte klidně dále ryby a veškeré maso – především to kuřecí je během bezlepkové diety doporučováno. Dále pak můžete konzumovat většinu mléčných výrobků, zeleninu a ovoce.

Ke konci je nutné ještě podotknout, že složení potravy při bezlepkové dietě bývá mnohdy zdravější, než běžná strava, nelze ji však považovat za stravu nízkokalorickou. Nulový obsah lepku v potravě totiž ani zdaleka nezaručuje, že neobsahuje i velké množství energie. Jestli Vás tedy tato dieta zaujala a rádi byste ji vyzkoušeli, nezapomeňte i přesto sledovat Váš denní příjem kalorií.

Filed in: Hubnutí
© 2012- Doktornet.cz :::