Z pohledu doporučovaného jídelníčku se ketonová dieta snadno může zdát být opravdovým darem z nebes. Místo nejrůznějších podezřele zdravých ingrediencí totiž během jejího držení budete na svůj nákupní lístek psát slovní spojení jako jsou anglická slanina, tučný tvrdý sýr, deset vajec, hovězí nebo kuřecí maso. A tyto věci tam v žádném případě nebudou omylem nebo snad dokonce jako „drobné“ sobotní hříchy. Je to tak totiž správně! Ketonová dieta zkrátka spočívá ve zvýšeném příjmu bílkovin a tuků. Jak je tedy možné po jejím naordinování zhubnout? Nejde o žádné složité vysvětlování. Zvýšení příjmu proteinů a tuků se totiž bude dít na úkor příjmu sacharidů.
Právě v této jednoduché formulce spočívá tajemství úspěchu této diety, jejíž stoupence dnes pravděpodobně vůbec nejčastěji najdeme v sálech posiloven nebo na atletických drahách. Jde tedy o přístup k hubnutí, který nevznikl za psacím stolem žádného šíleného vědce nebo vizionáře, ale naopak se opravdu s oblibou používá i mezi těmi, kteří by nakonec nějaké to kilo dolů dokázali dostat tak jako tak.
Občas se ketonové dietě přezdívá také proteinová, což už samo o sobě částečně vysvětluje, o co v ní půjde. V běžné stravě obvykle najdeme asi padesát pět procent sacharidů, čtvrtinu zastupují proteiny nebo chcete-li bílkoviny, a zbytek tuky. Pokud se však rozhodnete začít s ketonovou dietou, výrazně tento podíl změníte. Sacharidů totiž bude třeba v potravě přijmout naprosté minimum, a to maximálně v celkovém denním množství asi 30 gramů. Místo nich si dáme záležet především na zvýšeném příjmu kvalitních bílkovin, ale nezapomeneme ani na tuky.
Novým základem vašeho jídelníčku se tak stanou všechny dobré zdroje bílkovin, které však zároveň neobsahují vyšší koncentrace sacharidů. Půjde tak například o dostatek masa, ze kterého si budete moci na kapce olivového oleje smažit steaky. Dostane se na kuřata nebo ryby. Nešetřete na vejcích, která se například spolu s anglickou slaninou mohou stát vaší novou dietní snídaní. Ke svačině tentokrát klidně vynechte nízkotučné sýry typu gervais, a raději místo nich do vaší lednice pořiďte dostatek třiceti nebo klidně čtyřiceti procentního tvrdého sýru.
Až příště půjdete pro jogurty, nepřebírejte se už víckrát těmi nízkotučnými. Při pozornějším zkoumání totiž nakonec sami zjistíte, že kvůli podílu všelijakých přidaných látek ty tučnější obsahují daleko méně sacharidů. Kysané mléko nebo kefír, to všechno budou ideální pomocníci na vaší cestě za štíhlejší linií.
Samozřejmě bychom vždy měli mít na paměti, že přece jenom držíme redukční dietu, a proto by bylo velkou chybou brát tento „ketonový jídelníček“ jako jakýsi bianco šek pro bezuzdné přejídání masem a sýrem, ke kterému si akorát nedáme pečivo, brambory nebo rýži. Samozřejmě vždy musíme dbát na to, aby náš energetický příjem nepřekročil výdej. Jde ale o to, že už nebude potřeba neustále propočítávat tuky a bílkoviny. Možná vůbec nejdůležitější výhoda tohoto jídelníčku z hlediska jeho dodržování ale spočívá v tom, že drtivá většina doporučených potravin vás dokáže bezpečně zasytit. Zbavíte se tak nepříjemných pocitů hladu nebo nutkání stále něco ujídat. Jíst celý den maso a sýr je zkrátka něco jiného, než před sebou mít misku listového salátu a několik dlouhých hodin do dalšího chodu.
Samozřejmě vše můžete po libosti kombinovat se zeleninou. Akorát je dobré raději vždy zkontrolovat, jak je na tom ten který druh s obsahem sacharidů. Například okurky jsou naprosto ideální, pozor si oproti tomu dejte hlavně na mrkev nebo řepu!