Sociální fobie je, když…

Když máte nepříjemný pocit při setkání s jinými lidmi. Když se vám rozbuší srdce jen při pomyšlení na to, že byste měli veřejně vystoupit… Příznaků je celá řada a jedno mají společné. Jsou krajně nepříjemné a člověka trpícího tzv. sociální fobií významně zatěžují.

Zatímco někteří lidé mají strach z pavouků či výšek, jiné děsí představa kontaktu s lidmi. Ale nemusí se vždy jednat pouze o vystupování na veřejnosti – sociální fobie má mnoho forem a patří k nim také vyhýbání se telefonování či konzumace potravin na veřejnosti. Osoba, která tímto chorobným strachem trpí, nechce být při určité činnosti sledována, protože si myslí, že ostatní o obtížích (např. nadměrné pocení, červenání, zadrhávání v řeči…) vědí a hodnotí ji podle nich.

Většina sociofobiků o své diagnóze neví

Přízvisko sociofobik nezní příliš lichotivě. Nikdo takovou nálepku nechce – ačkoliv na ní není nic zesměšňujícího. Tak či tak naprostá většina lidí, kteří trpí strachem z kontaktu a komunikace z cizích lidí, o své diagnóze vůbec netuší. Stydlivost jednoduše přisuzují trémě a doufají, že se jejich stav časem sám od sebe zlepší.

Někdy se skutečně může jednat o přirozený stud, ale pokud je dotyčná osoba natolik neklidná a nervózní, až má pocit, že jí srdce vyskočí z hrudi, bolí ji břicho a točí se jí hlava, je vhodné vyhledat odborníka. Vždyť léčba úzkosti je dnes běžná záležitost – málokdo se však přizná k fobii sociálního charakteru.

Jak se sociální fobie zbavit?

Dá se sociální fobie léčit? Odpověď zní ano. Nabízí se mnoho více či méně efektivních metod. Nejlépe uděláte, když se přestanete vyhýbat nepříjemným situacím a naučíte se jimi procházet. Na úzkosti se neumírá – naopak je možné je zcela odbourat. A samozřejmě se můžete obrátit na odborníky, kteří vám poskytnou potřebné informace. Společně s psychologem či psychiatrem můžete léčbu výrazně urychlit. Není se zač stydět, mnohem horší je strkat hlavu do písku a řešení oddalovat.

Filed in: Nemoci, Panická porucha

Leave a Reply

Submit Comment

© 2012- Doktornet.cz :::