Je čaj z lapacha účinný proti Parkinsonově nemoci?

Lapacho představuje přirozený způsob, jak organismus zbavit nejen odpadních látek, ale dokonce i těžkých kovů. Dále se jedná o efektivní způsob posílení obranyschopnosti organismu, a to především během podzimních měsíců. Je to jedna z velkých nadějí výzkumů léčby rakoviny a v neposlední řadě legendární nápoj jihoamerických indiánů. Zcela právem se stromu, odkud pochází kůra pro přípravu léčivého odvaru, přezdívá „Strom života“. Načervenalou sušenou kůru pocházející z hlubin amazonských deštných pralesů si indiáni oblíbili již před tisíci lety a moc dobře věděli proč. V poslední době se na ní zaměřily i seriózní vědecké výzkumy a začalo se hovořit o možnosti pomoci v boji proti obávané Parkinsonově chorobě.

Lapacho (o kterém jsme podrobněji na jiných místech tohoto webu) disponuje celou řadou slibných terapeutických účinků. Neobvyklá je především jejich různorodost. Jenom těžko bychom totiž našli jinou přírodní látku s tak širokým spektrem léčivých schopností. A možná i právě proto se vzpírá většině vědeckých pokusů o přesné stanovení mechanismu jeho účinku. Lapacho tak stále zůstává oním tajuplným „Zázrakem z pralesa“, jak jej Američané překřtili před čtyřiceti lety. Tehdy na západě vrcholila první vlna zájmu o tuto léčivou rostlinu.

V souvislosti s možným využitím lapacha při léčbě Parkinsonovy choroby se dnes otvírají nové možnosti. Vědcům se zatím nepodařilo přesně rozklíčovat způsob, jakým lapacho účinkuje, jisté však je, že kůra ze „Stromu života“ dokáže organismus účinně zbavovat těžkých kovů. Bylo přitom dokázáno, že jednou z příčin rozvoje Parkinsonovy choroby je vystavení působení těžkým kovům.

Možná ještě důležitější je však souvislost lapacha s produkcí dopaminu. Tento hormon je mimo jiné látkou zodpovědnou za plynulost jednotlivých pohybů svalů a končetin. Při onemocnění Parkinsonovou chorobou se u pacientů objevují typické trhavé pohyby, postupně dochází k tuhnutí končetin a v konečném stádiu nakonec k úplné neschopnosti samostatného pohybu.

Parkinsonova choroba je charakterizována postupným útlumem produkce dopaminu v mozkových buňkách. Ty v reakci na to degenerují a postupně zcela odmírají. A. F. Dos Santos, vedoucí výzkumného týmu zaměřeného na využití lapacha v boji s tímto závažným onemocněním, na základě dosavadních výsledků potvrzuje, že právě lapacho by mohlo být jedním z řešení při hledání úlevy od akutních příznaků onemocnění.

Ukázalo se totiž, že lapacho dokáže zvyšovat koncentrace dopaminu v mozku nemocných Parkinsonovou chorobou, čímž zpomaluje nežádoucí projevy nemoci. K obdobným závěrům došel i výzkumný tým z peruánské Limy, kde v současné době probíhají další intenzivní testy přípravků obsahujících lapacho.

Velkou výhodou užívání různých forem lapacha v případě onemocnění Parkinsonovou chorobou je navíc to, že spolu s ním dostává nemocný do svého organismu látku celkově posilující imunitu. Lapacho má kromě toho i detoxikační účinky a dokáže vyčistit organismus od mnoha nežádoucích látek.

Na závěr ještě dodejme, že v případě léčebného užívání lapacha příliš nezáleží na tom, jakou podobu zvolíme. Lapacho můžee popíjet jako nápoj nebo konzumovat ve formě tobolek. Účinné látky totiž zůstávají stejné.

Filed in: Ostatní

Leave a Reply

Submit Comment

© 2012- Doktornet.cz :::