Carb up fáze ketogenní diety

Pokud se pravidelně věnujete sportu nebo obecně náročnějším fyzickým aktivitám, a zároveň byste se rádi zbavili přebytečného tělesného tuku, tak jste už možná zaznamenali termín cyklická ketogenní dieta. Jde o poměrně prověřený způsob, jak se v docela krátké době dostat k zajímavým úbytkům tuku. Stejně jako i jiné druhy diet však ani tady nic nepůjde tak úplně zadarmo. Bude třeba pečlivě sledovat složení potravin, a po větší část týdne zapomenout na příjem sacharidů. Protože ale jako sportovci budete přece jen potřebovat čas od času doplnit vaše zásoby glykogenu, nakonec se ve vašem novém jídelníčku řada dostane i na sacharidy. A to během tzv. carb up fáze. O co přesně půjde? To můžete zjistit na následujících řádcích.

Nejprve si ve stručnosti zkusíme shrnout pravidla ketogenní diety jako takové. Lidský organismus ke svému správnému fungování potřebuje dostatečný přísun energie, který v běžné stravě zhruba z padesáti procent zastupují sacharidy. Z tohoto důvodu také naše tělo disponuje glykogenovými zásobami, které umožňují pokrýt jeho spotřebu i v situaci, kdy se přísun sacharidů krátkodobě sníží. Pokud ale z nějakého důvodu dojde k dlouhodobějšímu výraznému omezení jejich příjmu, zásoby sacharidů dojdou, a naše tělo začne energii nezbytnou pro svůj provoz získávat metabolismem tělesného tuku, který postupně přeměnuje na tzv. ketony. Stav, kdy k této přeměně dochází se potom označuje jako ketóza. Ketogenní dieta potom pracuje právě s tímto mechanismem, a to tak, že z našeho jídelníčku cíleně vyřadíme potraviny obsahující sacharidy. Výsledkem je intenzivnější zpracování nashromážděného tuku.

Mnozí sportovci, kteří však ketogenní dietu začnou držet, po určité době pozorují částečný úbytek sil, zdá se jim, že je obtížnější udržet jejich dosavadní výkony. Proto někdy praktikují tzv. cyklickou variantu této diety. To znamená, že pět dnů z týdne sacharidy nepřijímají, ale po zbylé dva dny už naopak opět ano. Právě proto, aby opět doplnili zásoby energie pro další výkony. A právě toto období se označuje jako tzv. carb up fáze.

Pokud jsme proto v předchozích dnech dávali přednost bílkovinám a tukům, tentokrát máme dovoleno sacharidy konzumovat v podstatě co hrdlo ráčí. I když bychom opět měli mít na paměti, že se stále snažíme zbavit nadbytečného tělesného tuku. Určitě proto carb up fáze ketogenní diety není výzvou k divokým orgiím v cukrárně nebo u zmrzlináře.

Spíše tu máme na mysli to, že místo „věčného“ masa a sýru typického pro low carb fázi diety, tentokrát sáhneme po ingrediencích, jako jsou ovesné vločky, různé cereální produkty, s nimiž jsme zvyklí začínat den, a podobně. Nebudeme se muset vyhýbat ani zavařeninám či pečivu, můžeme si udělat těstoviny. Výsledkem této dvoudenní „kúry“ potom bude obnovení glykogenových zásob, díky kterým nám opět nebude dělat problémy odvádět během tréninku maximální silové výkony.

Aby se však dostavil žádoucí efekt, je samozřejmě důležité tentokrát pro změnu hlídat přísun bílkovin a tuků. Sacharidy nyní sice počítat tolik nemusíme, ale zbytek ano. Jinak totiž velice snadno naše předchozí úsilí může přijít vniveč. Snažme se proto v rámci carb up fáze přijímat jenom minimální množství tuku, a příjem bílkovin omezit alespoň zhruba o čtvrtinu.

Filed in: Ketonová dieta
© 2012- Doktornet.cz :::